BV: Ako potrápiť jednotky ISAF ?

Do piateho ročníka akcie Blue Valley ostáva už len mesiac, tak som sa rozhodol Vám napísať pár nápadov a typov, ako si túto akciu užiť za stranu bojovníkov Talibanu. Nechcem sa v tomto článku zaoberať LARPovou stránkou hry, ale skôr sa zamerať na niektoré taktické postupy partizánskeho boja. Tento článok nemá slúžiť ako rozsiahla príručka alebo komplexný návod na vedenie partizánskej vojny v prostredí hry BV. Jedna sa skôr o pripomienku, že je najvyšší čas chystať výbavičku a začať rozmýšľať nad prípravami. To platí najmä pre všetkých registrovaných za afgánsku stranu, ktorý predpokladajú možné zapojenie sa na strane Talibanu. 

Ako prvé spomenieme asi najznámejší spôsob, ktorým je IED, čiže používanie nástražných výbušných systémov, ktoré v hre upravujú pravidlá organizátora. Za prvé je potrebné,  aby ich pred samotnou hrou schválil organizátor a aby sa nejednalo o žiadne zariadenia obsahujúce pyrotechniku či dymovnice. IED sa v hre delia na dve skupiny, nás bude zaujímať skupina prvá a tou sú pechotné IED, ktoré fungujú ako pípajúce alarmy a majú účinnosť v okruhu 5 m. Aj podľa skúsenosti z ozajstného konfliktu vieme tieto zariadenia rozdeliť na dve skupiny podľa použitia, alebo inak povedané podľa ich zamaskovania.

Prvou skupinou sú IED ukryté priamo na útočníkovi, ktorý ju dopraví do priestoru určenia na svojom tele, alebo ako súčasť nejakej veci dennej potreby a jej nositeľ pri jej použití najčastejšie prichádza o život. Tu patria napríklad rôzne vesty s výbušninami, či výbušné kufríky a podobne. Výroba takej vesty je na kreativite každého bojovníka a je potreba si ju doma pripraviť, aby mala aj podľa možností reálny vzhľad. K technickej stránke veci spomeniem len možnosti technického zapojenia. Je možne takúto vestu aktivovať ručne, kde sa vlastne jedná len o pípak pripojený na batériu cez vypínač, ktorý ma človek na tele, alebo ho drží niekde v ruke. Druhou možnosťou je použiť časový spínač, na čo môže dobre poslúžiť napríklad kuchynský alebo iný budík. Sofistikovanejšie zariadenie môže využívať aj kombináciu oboch spúštiacich systémov. Ručný spínač je možné zapojiť aj tak, aby zariadenie aktivoval práve pri pustení tlačidla (napríklad pri smrti nositeľa). Technický zdatnejší a vybavenejší terorista môže napríklad využiť aj ARDUINO obvod. Zásadnejšia vec je taktika samotného použitia. Pokiaľ sme zvládli správne zamaskovanie a zakomponovanie IED do nášho bežného vzhľadu, máme väčšiu šancu sa sním dostať k okupačným jednotkám. Prvoradé čo treba mať na pamäti je to, že musíme dostať do 5 m okruhu čo najviac nepriateľov. Toto záleží od konkrétnej situácie a je to na chytrosti jej nositeľa ako to prevedie, ale nezabúdajte, že sa neinvestuje život a prostriedky, aby prišiel o život len jeden neveriaci! Na takúto misiu je dobré využiť bieleho koňa, ideálne nejakého zradcu z radov domáceho obyvateľstva, ktorý svojím konaním napomáha jednotkám ISAF. Aby mal väčšiu motiváciu, ako svoje hriechy odčiniť, je dobré mu uniesť rodinu a tej sa vyhrážať smrťou. Verím, že príležitosť každému vnukne inšpiráciu, ako sa vyhnúť tejto neľahkej ceste isť sa niekam odpáliť :-)

Druhou kategóriou  sú IED, ktoré sú zamaskované v priestore, kde očakávame výskyt peších jednotiek nepriateľa. V podstate sa jedná o tie isté technické zariadenia, avšak s ich aktiváciou je to trochu obtiažnejšie. Je možné použiť aktiváciu pomocou časového spínača, podobne ako u viest, avšak tu nie je zaručené, že sa aktivuje v správny čas. Je možné ich aktivovať pomocou spínača pripojeného káblom, čo tiež nie je úplne bezproblémové, avšak je to konštrukčne nenáročnejšie. Ďalšie spínače môžu byť také, ktoré sa sa aktivujú pohybom, napríklad fake bandaska na vodu, položená niekde pri ceste tak, že sa predpokladá jej posunutie. No a najsofistikovanejšie sú systémy riadené diaľkovo. Tu sa dá využiť kreativita tiež rôzne. Dá sa využiť starší mobilný telefón, ktorý svojím zvonením slúži ako pipák. Technicky zdatnejší terorista vie použiť starší RC model, či takisto ARDUINO s rádiom ovládaným modulom, čo sa dá z Číny dnes objednať za pár eur. Takisto je možné k ARDUINU použiť pohybový senzor alebo využiť napríklad iné zariadenia zo senzorom pohybu, napríklad prenosné svetlo napojené na pipák či rôzne prenosné alarmy. Hlavná zásada taktického využitia je totožná s prvou skupinou a to že je potreba zabiť čím najviac nepriateľov naraz. Na to je potreba dôkladne sledovať pohyb a činnosť nepriateľa. Z reálnych situácií je známe aj použitie prvej nástrahy, ktorá môže byť aj schválne zle zamaskovaná alebo byť aktivovaná aj tak aby zabila napríklad len jedného človeka, ale v jej blízkosti sa bude nachádzať hlavná nálož (či nálože), ktorú aktivujeme len čo sa tam nazbiera viac nepriateľov, ktorí prídu riešiť vzniknutú situáciu a nebudú si už dávať taký pozor. Ideálne je mať toto miesto pod vizuálnou kontrolou a v prípade ak to situácia umožňuje napadnúť ešte tieto jednotky paľbou z ručných zbraní. O taktike peších jednotiek si povieme ešte v poslednej časti tohto článku. Dôležité je mať naše IED umiestnené na vhodnom mieste a dobre zamaskované. Prírodných krytov je neúrekom a dajú sa použiť aj rôzne predmety dennej potreby, ktoré nám pomôžu v maskovaní. Takisto môžeme využívať aj infraštruktúru, ako napríklad priepusť pod cestou a podobne.

Okrem použitia IED ostáva už len klasický boj. Klasický partizánsky boj vedú malé organizované skupiny, ktoré sú medzi sebou len málo alebo vôbec koordinované. Toto necháme ale v rukách organizátorov a veliteľa hnutia Taliban. Pre nás je skôr dôležité, ako pracovať v súkromí či v menších skupinkách, keď sa budeme nachádzať mimo veliteľské štruktúry. Teda nejaký odpor bez vodcu, v angličtine označovaný ako Leaderless resistance, kto by si chcel o ňom zistiť viac. Tento spôsob využívajú teroristické a partizánske bunky po desaťročia všade vo svete. Jedná sa o taktiku malých uzavretých skupín, ktoré si medzi seba nepúšťajú cudzích ľudí a ktoré nepodliehajú vyššiemu veleniu. Ich cieľ je v našom prípade jasný.  Ako taká malá skupina je jasné, že sa nemôžeme postaviť nepriateľovi v otvorenom boji a musíme rozmýšľať iným spôsobom. Preto využívame hlavne IED, ako sme si popísali vyššie a na nepriateľa útočíme s rozvahou. Vždy sa musí jednať o učebnicové prípady pasce. Čiže je treba dva krát merať a raz rezať, nakoľko naše sily a zdroje sú obmedzené. Ako prvé je teda venovať čas dôkladnému pozorovaniu a výberu vhodného miesta na útok. Stanoviť si podmienky, za ktorých je útok vhodne uskutočniť a kedy je radšej dobré sa držať v zálohe. Tiež nesmieme zabudnúť vopred si pripraviť ústupové trasy. Po dôkladnej príprave už stačí len udrieť na nepriateľa a rýchlo sa stiahnuť. Klasická taktika udri a uteč. Vhodný moment na útok je dobré si pripraviť, napríklad po výbuchu IED, kedy nastáva menší chaos, nepriateľ sa snaží evakuovať ranených a podobne. Je možné využiť klamný útok z iného smeru a hlavný útok potom viesť nepriateľovi z tylu. Možností je veľa a záleži len na našej kreativite. Hlavnou vecou je nezabúdať na to, že prevahu nám dáva moment prekvapenia a dobré pripravená lesť. Netreba pri útoku zabúdať na detail ako je maskovanie a to nie len klasické ako kamufláž, ale aj použiť náhradné oblečenie, aby neskôr toto nepriviedlo vyšetrovateľov na našu stopu. Tiež je dobré mať pri sebe aj osobné IED či granát, alebo aspoň krátku zbraň či nôž, ktoré sa dajú v prípade pokusu o zatknutie dobre použiť.

Ako posledný spomeniem aj ekonomický aspekt vojny. V hre bude fungovať vlastníctvo zbrani pomocou ich označenia. Správny partizán by mal samozrejme o tieto štítky pookrádať ich pôvodných majiteľov v prípade ich smrti, a to nie len nepriateľa, ale je vhodné pozbierať aj vlastné zbrane.  Tie je možné následne predať, vyzbrojiť nimi ďalších spolubojovníkov a takto obohatiť hnutie Taliban či samých seba :-)

Toľko hrubý náčrt toho ako je možné dosiahnuť svoje ciele. Dúfam, že článok poslúžil inšpiratívne a spoločne tak pripravíme veľa zábavy nie len sebe ale aj našim spoluhráčom a protihráčom. Airsoft je len hra a pre BV to platí dvojnásobne, tak dovidenia v Afgánistáne. V komentároch môžete uviesť Vaše postrehy a nápady. Tešíme sa na ne.

Comments

comments