Ako na MILSIM v Ruskom štýle

Každý čo hrá Airsoft nejaký ten piatok, už iste nespočetne krát videl na akcií niekoho hrať v ruskej výstroji ,ktorá bola niekedy prezentovaná ako „SPECNAZ“, veľa ľudí však čerpá informácie o ruskej výstroji z filmov, či videohier kde je to autenticitou väčšinou jedna veľká katastrofa. Nakoľko sa však modernou ruskou výstrojou zaoberám nejaký ten čas, rozhodol som sa napísať tento článok, začneme teda pekne od začiatku.

Ako sa vlastne volá komplet ruského vojaka?

Komplet ruského vojaka sa volá РАТНИК (RATNIK – BOJOVNÍK), v stručnosti ide o modernizačný program Ruskej armády, ktorý modernizuje všetko na čo si spomeniete: vesty, optiky, elektroniku, atď. V tomto článku však budeme rozoberať len to najzákladnejšie ,ostatné časti si rozoberieme v ďalšom článku.

Pozn. Nakoľko sú v súčasnosti rozdiely medzi pozemným vojskom, VDV (výsadkári) a Morpech-om (námorná pechota) pomerne minimálne, niekedy až žiadne, budú zhrnuté do jedného článku… Pusťme sa teda do toho.

1. Uniforma
Komplet uniforiem  ktorý sa v súčasnosti používa sa nazýva VKBO, čo znamená: Celosezónna základná sada oblečenia (v Ruštine ВКБО: Всесезонный Комплект Базового Обмундирования). Tento komplet obsahuje všetko čo sa týka základnej rovnošaty, teda: kanady, uniformy, čiapky a aj spodné prádlo. Celkový obsah je však rozpísaný na obrázku.

Okrem kompletu VKBO je veľmi rozšírený prevlečník 6š122 (6ш122) ktorý je veľmi populárny aj ako samostatný odev. Prevlečník je spravidla rozmernejší ako postava, nekupuje sa ako obyčajná uniforma presne na veľkosť. Tieto prevlečníky majú aj svoju repliku, ktorá napríklad nemá sieťku v oblasti uší na kapucni a ich sfarbenie je MIERNE odlišné, spozorovať sa to dá však len keď sú vedľa seba originál a replika, celková kvalita týchto replík je pre mňa osobne záhadou. Prevlečník je obojstranný!

2. Ochrana
Výstroj slúžiaca na ochranu vojaka je označovaná ako xБxx, na (mieste X sa nachádza číslo). Túto kategóriu budeme musieť rozčleniť do niekoľkých menších, nakoľko sa jedná o rôzne veci. Ide ale hlavne o balistickú vestu, okuliare, prilbu a chrániče kolien & lakťov.

2.1. Balistické vesty
Spadajú sem v podstate dve, a to 6Б45 (6b45) a 6б46 (6b46). Najrozšírenejšia a najpopulárnejšia v RU armáde je 6b45, táto vesta už v základe obsahuje pevne všitú mäkkú balistiku (kevlar). Po zatiahnutí za prednú časť na golieri sa dá v prípade potreby rýchlo odhodiť, vesta sa na vás doslova rozpadne na 5 častí (ľavá a pravá strana, zadok, predok a časť goliera), k tejto veste je možné pridať aj rukávy a chránič slabín…

6b46 je používaná zriedkavo, je to nosič plátov než balistická vesta. Zaradil som ich ale spolu do tejto kategórie, mne osobne táto vesta pripomína slovenský nosič Modular vz. 2007.

6b45

6b45 spolu s chráničom slabín a rukávmi

6b46  so sumkami

6b46 bez sumiek

6b46

2.2.  Okuliare
Používajú sa najme okuliare 6б50 (6b50), gumička sa dá sťahovať a z vnútornej strany je pogumovaná. Existujú dva  druhy,  ktoré sa líšia zeleným alebo čiernym rámom okuliarov, inak sú úplne identické (zelené sú novší typ, čierne sú staršie). Na otázku mlženia týchto okuliarov neviem presne odpovedať, niekomu sa zahmlievajú, niekomu nie.

2.3.  Prilba
Prilba sa nazýva 6б47 (6b47), v prednej časti sa nachádza montáž na  NVG (kompatibilná s Rhino Mount), na bočnej strane sa nachádza menšia RIS lišta, je možné tam pripevniť kameru, svetlo či prísvit pre NVG. Vnútorné polstrovanie je zobrazené na obrázku.

6b47

Vnútorná strana 6b47

2.4. Chrániče kolien & lakťov
Chrániče kolien a lakťov sa nazývajú 6б51 (6b51), zapínanie majú klasicky na suchý zips, z vnútornej strany sa nachádzajú silikónové bodky ktoré zabraňujú zošmyknutiu. Z vnútornej strany sa nachádza lístok, kde je napísané  ktoré ide na akú časť a ktorá strana je vrchná. Existuje aj novší variant, ten však nie je tak vidieť, zháňajú sa podstatne ťažšie a ako na tom celkovo sú netuším, nakoľko nepoznám nikoho kto by ich mal. Nepodarilo sa mi však zohnať ich detailnú fotografiu za čo sa ospravedlňujem.

3. Nosný systém a batohy
Túto kategóriu si rozdelíme na 2 časti a to batohy a vestu.

 3.1. Vesta
Taktická vesta sa nazýva 6ш117 (6š117 ), vesta má ruský systém UMBTS (obdoba MOLLE 2), vesta ma v zadnej časti miesto na Camelbag. Sumky sa značne rôznia podľa špecializácie vojaka (guľometník, ostrostrelec, strelec, atdˇ.). Najčastejšie sa vyskytuje strelec, takže tu je všetko čo by mal mať:

1 x 7 L bojový batôžtek

2 x  dvojsumka na AK (2 zásobníky do jednej sumky, alebo 3 zásobníky po vybratí prepážky )

2 x dvojsumka na AK s miestom na svetlicu a nôž

2 x malá univerzálna sumka (o veľkosti sumiek na granát)

2 x sumka na granát

1 x sumka na poľnú fľašu

2 x sumka na granáty VOG

1 x 25L bojový batoh (časť 3.2)

6š117

6š117 s batohom

3.2. Batohy

25 L Patrolovací batoh
Ako už názov napovedá, jedná sa o pomerne malý 25 litrový batoh s 1 veľkým úložným priestorom a 2 menšími po bokoch, občas býva dodávaný aj s púzdrom na poľnú lopatku, batoh má zapínanie v oblasti pŕs.

75 litrový batoh 6ш118 (6š118,6sh118)
Zväčšená verzia bez MOLLE na zadnej strane a s bedrovým pásom, osobne však odporúčam pozrieť sa po modernizovanej verzií tohto batoha ktorý má vychytané muchy toho starého, vylepšená verzia je na druhom obrázku

Obr. č1

Obr č. 2

Ceny
Bojový Komplet (bez uniforiem a kanád), ktorý som tu rozpísal, a v ktorom sú tie najnutnejšie veci (bez elektroniky, multitoolu , hodiniek,…) Vás bude stáť okolo 800€. Ak chcete miesto originálov repliky helmy a vesty, cena sa dá však aj naďalej skresať kúpou čínskej repliky helmy a zamaskovaním poťahom z helmy 6b47. V plnke by to mohlo vyzerať nejako takto:

Dá sa poskladať aj lacnejší autentický komplet? Áno, dá.

Na jednoduchého prieskumníka vám stačí prevlečník 6š122 a taktická vesta 6š117 (je fajn pridať aj chrániče kolien a lakťov  6b51), celkovo vás to bude stáť cca 280-350€, tento komplet ale môže byť naďalej vylepšovaný a dotiahnutý až do úplnej dokonalosti. Tá by mohla vyzerať nejako takto:

Záver
V tomto článku som rozobral tie najhlavnejšie časti, ktoré nosí bežný ruský „Bigoš“, k iným detailom ako napríklad balaklava , elektronika, optiky a používané zbrane sa rozoberú v ďalšom článku/článkoch.

Dávid ONDRUŠKA – Klub OSRF

Comments

comments