Recenzia: Helikon Wolfhound

Túto jeseň prišiel známy výrobca taktického oblečenia Helikon s novinkou, bundou Wolfhound. Jedná sa primárne o ľahkú strednú izolačnú vrstvu, ktorú je možne použiť aj ako samostatnú vonkajšiu vrstvu. Bundu som si pred časom zakúpil a podarilo sa mi ju otestovať už aj v aktuálnom chladnom počasí, kedy býva nočná a ranná teplota pod nulou. Cena bundy je 99€ a dá sa zakúpiť na www.ironlegion.sk

1

4

Strih bundy je veľmi jednoduchý, ako u búnd podobného typu býva zvykom. Je dlhá do pása so stredne vysokým golierom, bez kapucne. Neobsahuje ani zbytočne veľa vreciek, ktoré by mali negatívny vplyv na teplotnú izoláciu, nakoniec ako stredná vrstva bude aj tak ukrytá pod vrchnou vrstvou. Nájdeme na nej len dve bočné vrecká na ruky a jedno náprsné vrecko. Na rukávoch sa nachádzajú suché zipsy určené na pripevnenie patchov, ktoré tam sú možno aj trochu zbytočné. Na druhú stranu jej to dáva zaujímavejší vzhľad pri použití ako vrchnej vrstvy ak pôjdete do mesta či na strelnicu a sú robené ako low profile. Zaujímavo sú riešene konce rukávov, ktoré sú prešité z odolnejšieho materiálu. Takýto pevnejší materiál nájdeme aj v podpazuší. Bunda ma zvnútra všitú gumičku, ktorou sa dá stiahnuť v páse. Vrchný materiál na celej bunde aj z jeho vnútra je klasický nylon. Zipsy na bunde sú od známeho výrobcu YKK.

10

9

Ako prvé ma prekvapila jej nízka váha.  Výrobca udáva hodnotu 490 g čo naozaj nie je veľa. Výplň tvorí materiál Climashield Apex v hustote 67 g/m².  Uvedený materiál patrí v poslednej dobe k špičke medzi izolačnými materiálmi používanými v odevnom priemysle. Okrem toho sa pre svoje vlastnosti používa napríklad aj pri výrobe spacákov.  Jedná sa o duté vlákna, ktoré sú usporiadané v štruktúre podobnej ako má husacie perie. Medzi hlavné pozitíva tejto výplne patrí najmä tepelná odolnosť,  pevnosť a trvácnosť štruktúry. Takisto je tento materiál rýchloschnúci a pri pohybe nešuští. Vonkajší materiál nevyzerá veľmi odolne pre pohyb v lese čo je daň za ľahkosť bundy. Preto som ju v takom teréne používal ako strednú vrstvu a ako vrchnú vrstvu som používal maskáčovú blúzu.

8

3

Osobne som si v nepriaznivom počasí niektoré z týchto vlastnosti vyskúšal a to najmä rýchlosť vysušenia a schopnosť hriať aj keď bola bunda premočená. Výhodou je aj nízka hmotnosť a objem. K bunde je dodávaný malý obal, do ktorého je možné ju zbaliť, tak aby zaberala čo najmenej miesta. Často som to využíval najmä pri fyzicky náročných túrach  či  presunoch.  Po fyzickej aktivite som ju vybalil z batoha a použil ako vrchnú či strednú vrstvu na zahriatie.  V batohu zabrala skutočne minimálne miesto.

7

6

Bunda sa hodí každému, kto sa najmä v chladnom počasí pohybuje v teréne. Oceníte jej praktickosť a pozitívne vlastnosti ako je poskytnutá tepelná ochrana, skladnosť a rýchlosť schnutia. Samozrejmá je aj možnosť civilného využitia, vďaka zaujímavému „taktickému“ vzhľadu.

2

5

Comments

comments