REDTAC 2017 – report

Našim verným čitateľom dnes prinášame report z unikátnej konferencie venovanej taktickej urgentnej medicíne, REDTAC 2017.  Usporiadali ju chalani zo známeho združenia Academy of Emergency Medicine – Akadémia Urgentnej Medicíny, známi hlavne kvôli svojmu pôsobeniu vo vojnovej zóne Iraku a Sýrie. Ako bolo, sa dočítate v reporte jedného z účastníkov, Medveďa.

Chalani z Akadémie urgentnej medicíny pri všetkých svojich aktivitách usporiadali minulý víkend (30.9.2017) v Bratislave nultný ročník konferencie taktickej urgentnej medicíny REDTAC 2017.

Nepamätám si že by niekedy bola na Slovensku takto zameraná konferencia dostupná nielen pre odborníkov ale aj pre verejnosť a preto hneď po jej zverejnení sme patrili medzi prvých prihlásených.

Napriek tomu, že program v tom čase ešte vôbec nebol známy, info o evente sa rýchlo rozniesol, pretože Maťo s Oliverom z Akadémie urgentnej medicíny majú veľmi vysoký kredit u všetkých, ktorí sa o zelenú medicínu čo len obtreli. Mnohí z nás ich poznáme z prezentácii ich práce vo vojnových zónach v Iraku alebo aj kurzov ktoré organizujú.

Z pôvodne plánovaných priestorov sa akcia nakoniec presunula do hotela Barónka v Bratislave Rači. Priestory boli napokon výborné, voľného parkovania dostatok, reštaurácie, kaviareň v okolí… takže hotel Barónka bol možno ešte lepším riešením. Hlavná prednášková sála bola zaplnená takmer do posledného miesta, na hornom balkóne mali svoje priestory vyhradené partneri akcie – Muničák, Paramedcz a Selvit Medical Group. Cez prestávky tam bolo plno, bolo toho veľa čo popozerať, pochytať ale aj nakúpiť a desiatky ľudí odchádzali s ťažšími vreckami a ľahšími peňaženkami.

REDTAC začínal od 9:00 a naplánovaných bolo celkovo päť prezentácií. Nebudem do detailov rozberať obsah jednotlivých prednášok, bolo by to na veľmi dlho.

Ako prvý začal Braňo Hrnčiar na tému Migrácia a terorizmus. Kto videl Braňa prvý krát a sedel úplne vzadu tak si ho kľudne mohol pomýliť s … s Magiánom :) Fúzky, zelené tričko, podobná postava… :)))) Braňov herecký prejav nasadil laťku od začiatku hodne vysoko. Osobne si ho pamätám z kurzov Combat Lifesaver a nezostal nič dlžný svojskému toku slov /buchne bomba a ľudia miznú…/. Napriek vážnosti celej témy sme sa neraz zasmiali. Prebrali sme druhy útokov, ich prevedenie, spôsobené škody, dopady na jednotlivcov aj spoločnosť… Myslím, že zatiaľ môžeme byť veľmi šťastní, že sme preberané situácie /Londýn, Paríž,…/ nezažili v našej krajine. Za seba môžem povedať že z Braňa Hrnčiara ide veľmi špecifická charizma a je vidieť že to nie je žiaden teoretik ale má množstvo situácií odžitých a vie ich podať tak, že absolútne nemáte pochybnosť o jedinom slove.

Útvar rýchleho nasadenia /URNA/ z Česka má 15 svojich vlastných medikov a ich prácu prezentoval Vlado Felcman. Nasadzovaní sú nielen doma ale aj na zahraničných misiách a rozsah ich práce je naozaj široký.

Množstvo fotiek poukázalo na rozdiely medzi úrovňami jednotlivých nemocníc v rôznych krajinách, kvalite starostlivosti a vybavenia. Zaujímavosťou bola napríklad obrázková mapa, ktorá sa používa pri špecifikáciu zranenia s osobami, ktoré neovládajú rovnaký jazyk. Svoju časť mala aj časť triedenia ranených pri hromadných nešťastiach alebo útokoch. Dôležitou súčasťou pri integrovaných zásahoch jednotlivých záchranárskych zložiek je ich vzájomná komunikácia a koordinácia, ktorá v konečnom zmysle môže výrazne pomôcť pri efektivite zásahu.

Záver spestrili autentické zábery z cvičenia zložiek pri simulovanom útoku na rádio Slobodná Európa a preberali sa chyby ktoré sa môžu stať, pokiaľ zlyháva postup alebo výkon jednotiek.

Z ústrednej vojenskej nemocnice v Prahe prišiel do Bratislavy Petr Karmazin. Jeho prednáška bola zameraná na rozdiely medzi klasickou medicínou a tou taktickou využívanou nielen v bojových podmienkach. Časom sa postupy z tej vojenskej zelenej medicíny implementujú aj do bielej medicíny a nachádzajú využitie aj v bežných situáciách.

Hodinová prestávka na obed padla vhod a ako to už štandardne býva, dodržať jej rozsah bolo trochu zložitejšie a tak sa poobedná časť začala s malým zdržaním. Potešiteľné bolo že sála bola stále plná, takže odišli iba ľudia, ktorí mali neodkladné iné záležitosti a tých bolo minimum.

Keď už hovoríme o účastníkoch, dovoľujem si odhadnúť, že valnú väčšinu tvorili nadšenci do taktickej medicíny a profesionálov v tejto oblasti zastupovali hlavne ľudia zo záchraniek, armády, špeciálnych útvarov zo Slovenska aj Česka.

Poobedný program mal na pláne už len 2 prednášky. Po druhý krát sa mikrofónu chytil majster slova Braňo a bola zameraná na škrtidlá /tourniqety/. História, druhy škrtidiel, výhody nevýhody jednotlivých tipov a hlavne správne použitie, ktoré je kľúčové v podstate pre akýkoľvek prostriedok ktorý používame. Áno, je jedna vec niečo mať vo výbave, nosiť so sebou a druhá vec je vedieť ich rýchlo, správne a efektívne použiť.

Mimochodom vedeli ste že prvé škrtidlá vyrobené z kožených remeňov a jednoduchého napínacieho mechanizmu používali už rímske légie?

Poslednou prednáškou boli aktualizácie a zmeny v TCCC /Tactical Combat Casaulty Care/ a TECC /Tactical Emergency Casualty Care/. Metodika bola vydaná už pred niekoľkými rokmi a aj keď bola priebežne aktualizovaná drobnými zmenami, až teraz v roku 2017 prišla väčšia zmena. Práve rozdiely medzi pôvodnou verziu a najnovšou popisoval Jaro Duchoň. Celkovo týchto zmien je zhruba 25.

Na záver iba jedno… REDTAC dopadol na výbornú a verím že sa podarilo založiť novú tradíciu a o rok sa vidíme na oficiálnom prvom ročníku. Jedinou škodou bolo, že neprezentovali svoju prácu aj Maťo s Oliverom, ich prednes autentických zážitkov z Iraku je vždy veľmi zaujímavý. Možno teda že o rok :) Ďakujeme Akadémii urgentnej medicíny za výborne strávenú sobotu.

A naozaj na záver záver ešte niekoľko zaujímavých liniek:

Akadémia urgentnej medicíny – http://www.academyofemergencymedicine.sk/

Kurzy Combat Lifesaver v TCA – https://www.tca.sk/

TCCC Wiki – https://en.wikipedia.org/wiki/Tactical_combat_casualty_care

URNA – http://www.policie.cz/clanek/utvar-rychleho-nasazeni-policie-ceske-republiky-utvar-rychleho-nasazeni.aspx

Elite Lhenice – https://www.elite-lhenice.cz/

Ústřední vojenská nemocnice – https://www.uvn.cz/

 

Partneri eventu:

Muničák – http://www.municak.sk/

Paramed – http://www.paramedcz.cz/

Selvit Medical Group – http://selvit.sk/

 

Comments

comments