Advanced Marksmanship Course II

Prečítajte si report z kurzu Advanced Marksmanship, ktorý sa konal už druhý krát pod vedením chalanov milsim-portálu a tímu 2nd Battalion, 8th Marines, Echo Company reenacted. Na našich stránkach nájdete aj report z ich prvého tréningu.

„Airsoftu sa venujem už dosť dlhú dobu, ale až poslednou dobou som si začal všímať aká nízka je úroveň ovládania zbraní u väčšiny hráčov Airsoftu, a to by som chcel zmeniť, či sa jedná o bezpečnú manipuláciu alebo o základy streľby. To čo robím a to čo Vám tu idem dnes ukázať, robím lebo ma to baví a sám sa v tom chcem zlepšovať, ale hlavne chcem nejako pozdvihnúť úroveň Airsoftu na Slovensku, a nie robiť z toho biznis“.  Rovnako ako minulý rok, aj teraz bolo hlavným účelom naučiť účastníkov kurzu základom bezpečnosti a zaobchádzania s dlhou (airsoftovou) zbraňou. Keďže tento rok sa v tíme 2/8 organizujú tréningy hlavne na tému streľby, príprava priestoru a materiálov nám zabrala iba týždeň, veľká vďaka patrí veliteľovi tímu, S.O.D.O. 8 za to že vybavil priestor, materiál na prekážky a strechu nad hlavou, a taktiež Lukášovi M. ktorý prišiel reprezentovať klub vojenskej histórie AFC (75th. Ranger regiment) z Bratislavy, tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.

Rovnako ako minulý rok, aj teraz bol kurz rozdelený do troch fáz, ale zlé počasie a nedostatok prekážok nás donútili niektoré strelecké cvičenia vynechať a trénovať na sucho. Počas streleckých cvičení sa museli strelci sústrediť na cieľ ktorý reprezentovala silueta postavy z kartónu a do červenej zóny na nej umiestniť väčšinu svojich zásahov. Streľba sa viedla na krátku vzdialenosť, teda do 30 m. V prvej fáze sa účastníkom vštepovala do hlavy hlavne bezpečná manipulácia zo zbraňou a 10 pravidiel bezpečného ovládania zbrane. Ku zbraniam sa museli účastníci správať ako ku skutočným, akékoľvek porušenie bezpečnosti sa trestalo. Ďalej boli teoreticky vysvetlený a následne aj prakticky precvičený základný strelecký postoj, zaujatie pohotovostnej polohy, držanie zbrane, nahadzovanie, prilícenie, mierenie, práca so spúšťou, rýchla dvojrana a rôzne strelecké polohy. Správnosť techniky sa u účastníkov pravidelne testovala.

Kvôli počasiu sme museli zlúčiť II. a III. Fázu do jedného celku, v ktorom si účastníci skúšali streľbu prenášaním na viacero cieľov, streľbu z poza krytu, prehodenie zbrane do opačného ramena a to najnáročnejšie: streľbu za pohybu.

„Bolo úžasné sledovať ako si účastníci rýchlo osvojili základy a začali zo svojimi zbraňami narábať s rešpektom aký si zasluhujú, chyby sa samozrejme vyskytovali u každého, tomu sa nedalo vyhnúť, ale väčšina vecí ktoré sa za ten krátky čas naučili a zvládli, trvá zvládnuť niektorým ľudom celé týždne. Bol som s nimi veľmi spokojný a dúfam že si z tréningu odniesli zo sebou čo najviac nových informácií a skúsenosti, ktoré budú môcť potom využívať na akciách alebo predávať ďalej.

Ešte raz Vám všetkým zúčastnením ďakujeme za to, že ste prišli a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu a nejaké nové nápady ohľadom tréningov. Every man Rifleman & Semper Fidelis.“

Doporučené zdroje:
MANUAL OBRANNE STŘELBY I, Pavel Černý, Michal Goetz, ISBN ISBN 978-80-247-0739-6
MANUAL OBRANNE STŘELBY II, Pavel Černý, Michal Goetz, ISBN ISBN 978-80-247-8175-4
TACTICAL RIFLEMAN

Comments

comments