RECENZIA: Baofeng AR-152

Pred nejakým časom sme tu písali o funkčnej replike rádiostanice AN/PRC-152 od  TRIUMPH INSTRUMENT, určenej pre nadšencov MILSIMu a  military reenactmentu. Tento rok prišiel známy čínsky výrobca BAOFENG s novinkou, ktorá by mala uspokojiť milsimákov, ktorý nemajú možnosť veľa investovať do svojej  rádiovej techniky, ale chcú mať kvalitné rádio ,,vojenského“ vzhľadu, tým je Baofeng AR-152.

Army/Navy Portable Radio Communication – 152
Baofeng AR-152 Two-Way radio je ručná UKV/VKV rádiostanica ktorej vonkajší vzhľad je inšpirovaný americkou vojenskou rádiostanicou AN/PRC-152 (RF-5800M-HH) od L3 HARRIS. ,,PRC-ka“ sa nachádza vo výzbroji všetkých ozbrojených zložiek USA a je aj celosvetovo rozšírená, je vo výzbroji mnohých armád NATO, vrátane OS SR a AČR. Existujú dve generácie tejto rádiostanice, staršia FALCON II a novšia AN/PRC-152A rady FALCON III. Jedná sa o softwérovo-definované rádio, ktoré je možné kompletne preprogramovať a aktualizovať podľa potreby, čím môže získať úplne iné spôsobilosti.  V súčasnosti nahrádza PRC-152 novší model AN/PRC-163 (RF-7850)

EXTERIÉR
AR-152 je dodávaná v relatívne tenkej kartónovej krabici a je uložená v plastových výliskoch. Mne osobne prišla v zlom stave, krabica vyzerala ako keby ju prešlo auto, našťastie bolo rádio nepoškodené. V krabici nájdeme rádio s batériou, nabíjačku, anténu a manuál v angličtine.

Celá rádiostanica je vyrobená z hrubého ABS plastu s farbou Olive-Drab, verzia v čiernej farbe je takisto dostupná. Rádio má kvalitné spracovanie a je extrémne ľahké, bohužiaľ chýba ten pocit ,,odolnosti“ ktorý má človek keď chytí do ruky PRC-152 od TRI. V krabici nájdeme 24,5 cm dlhú všesmerovú anténu. Anténa je plastová čiernej farby a je dosť tuhá, neodporúčam ju ohýbať viac ako 45°, pretože by mohlo dôjsť k jej zlomeniu.

Batéria BL-152 predstavuje 60% celkového objemu rádiostanice. Batéria má napätie 7,4 V a kapacitu 12 000 mAh, skladá sa zo štyroch 3,7 V Li-Ion článkov 18650 zapojených sériovo-paralelne.  Obrovská kapacita batérie (takmer 4 x viac než u TRI AN/PRC-152 a 6,6 x viac než u Baofeng UV-5R) umožňuje prevádzkovať rádiostanicu ,,niekoľko“ dní bez potreby nabíjania. 

Adaptér nabíjačky A152-0841000 je z čierneho ABS plastu s LED indikátorom  (červená = nabíjanie, zelená = nabité) a zapája sa priamo do batérie rádiostanice, nie je už potrebná žiadna nabíjacia stanica ako u UV-5R. Je možné si dokúpiť nabíjačku do auta, alebo nabíjačku cez USB kábel.

OVLÁDANIE A PROGRAMOVANIE
Na prednom panely nájdeme prekvapivo veľkú LCD obrazovku a klávesnicu s 15 klávesmi s bielim podsvietením. Klávesy sú síce dosť tuhé na stláčanie, ale nie sú zapustené do tela rádiostanice ako u TRI PRC-152, čo môže viesť ich nechcenému stlačeniu v sumke, toto riziko ale vieme eliminovať jednoduchým zamknutím klávesnice. Obrazovka je stará známa Baofeng, s indikátormi totožnými s UV-5R akými sú frekvencie/kanáli A/B, výkon, stav batérie, CTCSS, atď. Návod na obsluhu je totožný s UV-5R.

Na vrchu rádiostanice nájdeme SMA-M konektor na anténu, otočný prepínač, bielu LED, LED indikátor vysielania/príjmu a tlačidlo núdzového majáku. Otočným prepínačom zapíname rádio a môžeme nastavovať hlasitosť, prepínač je tuhý na otáčanie, takže sa nemusíme báť, že si rádio omylom stíšime, alebo vypneme. 

Na ľavej strane nájdeme tri tlačidlá: PTT, zap/vyp LED a FM prijímač.  Rádiostanica je dvoj-kanálová, s vysielaním/prijímaním na prvom kanále a príposluchom na druhom. Na pravej strane pod gumeným krytom nájdeme 2-pin Kenwood konektor pre príslušenstvo. Nastavenie a programovanie rádiostanice bude pre používateľov Baofengu intuitívne, žiadny rozdiel oproti UV-5R. Pomocou programovacieho kábla je možné rádiostanicu napojiť na PC a programovať cez CHIRP.

KOMPATIBILITA
Rádiostanica môže používať príslušenstvo (PTT, mikrofóny) s 2-pin Kenwood konektorom ako všetky ostatné Baofeng rádiostanice. Čo sa týka antén, je možné používať originálne vojenské antény ak si dokúpite 50Ω TNC-M – FMA-F prechodku, ja osobne doporučujem zalamovacie pásikové antény od ABBREE, dávajte si ale pozor na správne frekvenčné pásmo! Ja som si dokúpil 48 cm ABBREE zalamovaciu pásikovú anténu v kombinácií s 30 cm koaxiálnym Baofeng káblom. 

STUPEŇ OCHRANY IP55
Výrobca deklaruje odolnosť IP55, čo v znamená čiastočnú ochranu pred vniknutím prachu a odolnosť voči tryskajúcej vode zo všetkých smerov z trysky 6,3 mm pri prietoku 12,5 l/min. po dobu 3 minút zo vzdialenosti 3 m (v preklade ľahký dážď), UV-5R má deklarovanú odolnosť IP54. Okrem Kenwood konektoru postráda rádiostanica akékoľvek krytky, alebo tesnenia ktoré by zvyšovali jej ochranu pred vonkajším prostredím. Veľký LCD displej predstavuje riziko poškodenia pri páde, alebo poruchy pri extrémne nízkych teplotách. Pre maximálnu ochranu doporučujem nosiť rádiostanicu v sumke uloženej blízko tela a dávať na ňu pozor pri výkyvoch počasia.

KDE NAKUPOVAŤ?
V súčasnosti môžeme AR-152 kúpiť na dvoch zahraničných stránkach stránkach, a to AliexpressJKarmy. V budúcnosti môžeme očakávať, že bude dostupná v slovenských a českých obchodoch, cena bez poštovného sa pohybuje okolo 127 €.

POROVNANIE S TRI AN/PRC-152
Asi najdôležitejším faktorom pre airsoftových hráčov … a milsimákov budú ceny týchto dvoch rádiostaníc, AR-152 je asi 3,3x lacnejšia než PRC-152 (127 € vs 440 €). Príslušenstvo je takisto oveľa lacnejšie a dostupnejšie, stačí hocičo s Kenwood konektorom čo pasuje aj do starej UV-5R. Rádio je podstatne menšie a ľahšie než PRC-152, keďže je celé z ABS plastu, čo ale na druhú stranu znižuje jeho mechanickú odolnosť, tá je v podstate minimálna … Osobne neverím že by AR-152 vydržala to, čím si prešla moja TRI AN/PRC-152 za rok používania. Čo sa týka kvality, odolnosti a výzoru, TRI AN/PRC-152 má rozhodne navrch … za kvalitu sa ale platí.

Funkčne zvládne AR-152 to isté ako väčšina čínskych ručných VHF/UHF rádiostaníc. Výrobca deklaruje maximálny výkon vysielača až 15 W. Meraním sme ale namerali úplne iné hodnoty. Na meranie sme použili SWR meter SURECOM SW-102 s pôvodnou anténou:
– nízky výkon 1,17 W (deklarovaný 1 W)
– stredný výkon 4,33 W (deklarovaný 5 W)
– vysoký výkon 7,6 W (deklarovaný 15 W!)

Navyše má pôvodná anténa na PMR frekvenciách pomer stojatých vĺn okolo 2,5 (!!!), takže sa Vám veľa výkonu vracia späť do vysielača a vysielačku to za chvíľu zničí. Dosah v teréne je zbytočné porovnávať, keďže ten je ovplyvnený veľkým množstvom faktorov (výkon signálu, citlivosť prijímača, zisk antény, vlnitosť terénu, lokálne geomagnetické podmienky, … atď.)

Vzhľadom sa AR-152 ako tak podobá na PRC-152, hlavne pri bližšom pohľade vidieť jasné rozdiely (ktoré ale nijako neovplyvňujú funkčnosť!), ,,vojenský“ vzhľad AR-152-ke nemôžeme odoprieť, ale nie je to 1:1 ako u TRI AN/PRC-152.

 

ZÁVER
Predstavením AR-152 vypočul Baofeng priania mnohých airsoftových hráčov a milsimákov, ktorý si dlho priali kvalitné ručné rádio vojenského vzhľadu za rozumnú cenu, škoda tých zavádzajúcich informácii od výrobcu a nekvalitnej antény.   AR-152 možno neznesie také barbarské zaobchádzanie ako PRC-152, ale určite je to posun vpred oproti UV-5R. Oproti poslednej recenzií sa moja kolekcia rádiostaníc rozšírila o mnoho kúskov a musím povedať, že Baofeng AR-152 je mojou druhou najobľúbenejšou voľbou, svoje stále miesto si našla na Recoon veste, vďaka svojmu  výbornému pomeru hmotnosť / veľkosť / výkon. Takže ak neviete čím by ste si v najbližšej dobe spravili radosť, alebo rozmýšľate nad výmenou UV-5R za niečo lepšie, tak vrelo doporučujem AR-152 od Baofengu.

A01-CAAS

Podľa Zákona č. 351/2011 Z. z. o elektronických komunikáciách, by ste bez špeciálneho povolenia (licencie) nemali vysielať na rádiostanici, ktorá vysiela s výkonom vyšším ako 500 mW, má odnímateľnú anténu a dokáže vysielať v inom pásme než PMR.

 

 

Comments

comments