RECENZIA: PLYNOVÝ VARIČ WIDESEA

Opäť Vám prinášame zaujímavý článok z našej dielne. Tentokrát to bude recenzia na plynový varič značky Widesea. Jedná sa o podarenú kópiu variča známej značky.

Varič som si zakúpil zo známeho e-shopu so všetkým možným tovarom, Aliexpress. V dnešnej dobe, keď sa na tomto ale aj iných podobných stránkach dá zohnať takmer čokoľvek okrem ostrých zbraní, a súdruhovia z Číny v krátkom čase kopírujú akýkoľvek úspešný produkt a následne ho predávajú za dumpingové ceny, som sa rozhodol, že vyskúšam, či to za tieto peniaze stojí. V minulosti som mal rôzne skúsenosti z výrobkami z Číny, preto som sa nevedel dočkať kedy varič konečne dorazí.

Objednával som začiatkom roka za cenu cca 43€, čo je asi tretina až 40% ceny, za akú sa predáva značkový výrobok. Asi po dvoch týždňoch čakania mi konečne pípla SMS, že mám na pošte uložený balíček. Nasledujúci deň som ho bol prebrať a nedočkavo začal rozbaľovať. Varič prišiel zabalený v bielej krabičke, ktorá bola ako skoro všetky zásielky z východu zabalená ešte bielej igelitovej obálke. Prekvapila ma váha balíčka, keď totiž porovnám váhu kompletného recenzovaného variča so všetkým príslušenstvom bez plynovej kartuše, bola nižšia ako váha môjho starého variča bez príslušenstva a kartuše z nemenovaného supermarketu. (pozn. autora: starý varič je stále funkčný, avšak z dôvodu, že používa jednorazové kartuše s prepichovacím ventilom je značne rozmerný a preto som ho chcel obmeniť.)

Nadšene som teda otvoril lepenkovú škatuľu a začal vyberať. Skoro každá časť variča okrem veľkej nádoby bola zabalená v igelitovom sáčku. Mnou objednaný set obsahoval samotné časti variča, teda obal z nejakého umelého materiálu, horák, veľkú nádobu, vrchnák, malú nádobu, ktorá môže slúžiť aj ako vrchnák, ďalej stojan pod plynovú kartušu a adaptér na horák.

Všetky časti setu variča prehľadne porozkladané.

Varič je možné zakúpiť aj bez stojana a adaptéru na horák, v tom prípade vychádza o nejakých pár eur lacnejšie, ale myslím si, že toto nie je niečo, na čom treba šetriť. Okrem „značky“ Widesea (neviem, či to možno nazývať nejakou renomovanou značkou aspoň na čínskom trhu, keďže súdruhovia skopírujú produkt a vymyslia si názov značky ako sa im prisnije) sa pod inými značkami predávajú podobné alebo aj také isté variče, líšia sa cenou a miernymi zmenami v dizajne a príslušenstve.  

Všetky časti balíčka som teda poodbaľoval a začal obzerať.

Samotný horák je vyrobený kombináciou oceľového plechu, hliníkového tela ventilu a plastových častí čiernej farby. Na pocit a omak je dosť slušne spracovaný, hrúbka materiálu je dostatočná, nenašiel som žiadne otrepy či výraznejšie ostré hrany. Má regulovateľný ventil tvorený mosadznou tyčkou s očkom z drôtu, v ktorom je vsadený kúsok silikónu ako „rukoväť“. Otáčaním doprava sa ventil uzavrie, doľava otvorí – na kúsku silikónovej gumy v drôtenom očku je naznačená šípka otáčania doprava a symbol mínus. Tento gumený kúsok však v očku nie veľmi dobre drží a tak hrozí jeho skorá strata. V horáku je tiež zabudované piezoelektrické zapaľovanie, ovládané červeným tlačidlom na boku. Zospodu je pripojenie pre plynovú kartušu so závitom 7/16“, čo je štandardný rozmer v EÚ.

Spodná časť horáku so závitom pre pripojenie plynovej kartuše – vpravo je vidieť ovládaci ventil a hore je tlačidlo piezo zapaľovania.

To, čo je na tomto type varičov špecialitou, je ich varná nádoba a jej systém zachytávania tepla. Veľká varná nádoba môjho variča má objem 0,75 litra. Je vyrobená z hliníkového plechu tmavosivej farby, vďaka čomu je ľahká a zároveň dobre tepelne vodivá. Na nádobe je čierny neoprénový poťah s logom, ktorý chráni holé ruky pred dotykom horúceho plechu a sklopné drôtené rukoväte so silikónovými návlekmi. Spodná časť nádoby je perforovaná a obsahuje dutinu, v ktorej sa nachádza pásik hliníkového plechu ohnutý do tzv. „harmoniky“ a prichytený o dno nádoby. Tento špecifický tvar pomáha smerovať plameň horáka na stred nádoby a taktiež zachytáva teplo a prenáša ho do nádoby. Vďaka tomu je odpadové teplo minimalizované a varič využíva vysokú časť tepla vyprodukovaného horením na ohrev obsahu nádoby. Jediná nevýhoda systému je v upevnení veľkej nádoby k horáku. To je umožnené prelisovaním obvodového plechu na horáku, čím sa vytvorilo niečo ako kolík a drážkou v tvare L v spodnej časti nádoby, pričom po vložení nádoby do horáka treba tieto pootočiť, čím dôjde k aretácii. Toto spojenie je však pomerne voľné a niekedy sa aj pri jemnom pootočení nádoby rozdelia.

Detail systému na zachytávanie tepla.

Varná nádoba môže byť uzavretá plastovým vrchnákom z priehľadného plastu. Vrchnák má pri okraji v jednej časti dierky na odvod pary z varenia a v strede silikónovú rukoväť. Veľkú nádobu je však možné uzavrieť aj malou nádobou, ktorá môže byť použitá ako pohár, tzv. „pitítko“ alebo ako malá nádoba na varenie v prípade použitia adaptéru na horák. Malá nádoba je vyrobená tiež z hliníkového plechu tmavosivej farby a má sklopné drôtené rukoväte so silikónovým návlekom.

Varič s adaptérom na horák, malou nádobou a stojanom.

Set ďalej obsahoval aj skladací plastový stojan na plynovú kartušu, nylonový obal a adaptér na horák. Stojan je vlastne profilovaný kus ABS plastu trojuholníkového tvaru so skladacími nožičkami na vrcholoch trojuholníka. Pre jeho použitie je treba vyklopiť nožičky a natlačiť háčiky na spodný okraj plynovej kartuše – chce to mierny grif. Nylonové vrecko umožní celý set pohodlne prenášať pokope bez potreby hľadať jednotlivé časti po batohu roztratené. Adaptér na horák je vyrobený z oceľového plechu a umožní na variči používať malú nádobu a iné nádoby (napr. ešus, plechovky) okrem dodávaných.

Zložený varič s príslušenstvom a plynovou kartušou vo vrecku nezaberie veľa miesta v batohu.

Vybehol som teda do mesta kúpiť plynovú kartušu a potom do lesa varič otestovať. Použil som 110g plynovú kartušu zn. MSR ISOPRO, ktorá obsahuje tzv. štvorsezónnu zmes plynov, konkrétne je to cca 80% izobutánu a 20% propánu. Poskladal som varič aj so stojanom a naplnil nádobu vodou doplna, teda cca 0,75 litra. Voda mala niečo menej ako izbovú teplotu, teda cca 15° celzia, vonku bolo 3° celzia nad nulou a takmer bezvetrie. Pripravil som si stopky a naštartoval varič. Po chvíľke čakania začala voda vrieť a ja som zastavil stopky, ktoré ukazovali cca 4 a pol minúty. Keďže nemám k dispozícii značkový výrobok, neviem porovnať či je tento čas lepší alebo nie, jediné čo som na internete našiel bolo video varenia 0,5 litra vody, ktoré zvládol značkový varič za 2 a pol minúty. Určite však pre mňa ide o skok, nakoľko som na starom obyčajnom variči varil liter vody aj 10 minút.

Voda na čaj je pripravená.

Pozitíva:

– skladnosť

– nízka váha

– systém zachytávania tepla       

– obstarávacie náklady

Negatíva:           

– nie moc dobre vyriešený systém spojenia nádoby s horákom

– vypadávajúci kúsok silikónu na rukoväti ovládania ventilu

Môj osobný názor je, že tento varič určite stál za tie peniaze a čakanie. Podľa mojich skúseností je pri varení vody neporovnateľne rýchlejší ako klasické otvorené variče a vďaka tomu má aj nižšiu spotrebu plynu. Je ľahký a skladný, pri jeho použití v podstate už nepotrebujete nosiť aj ešus nakoľko nádoba je jeho súčasťou. Len čas však overí jeho trvácnosť.

Comments

comments