REPORT – Topografický kurz lvl.1 – 11.3.2017

Našim verným fanúšikom tentokrát prinášame report z  Topografického kurzu level 1, ktorý sa konal v sobotu 11.3.2017 v areáli Strelnice Majer pod Lesom v Ľubici.

V sobotu ráno vstanem, naraňajkujem sa, vykonám potreby, umyjem zuby a idem baliť. Rozospatá manželka vyjde zo spálne a nechápavo na mňa pozerá. „Ty kam sa chystáš?“, znie jej otázka spolu so zívnutím. „Veď na ten topografický kurz, vravel som ti..“. Ďalej nechápavo hľadí, tak som ju poslal uvariť kávu a čaj do termosky. Do batohu hádžem poznámkový blok a písacie potreby, hľadám prachom zapadnuté pastelky, ktoré som nepoužil od základnej školy, vyberám tie, čo sa dajú ešte použiť, balím aj kancelárske papiere a buzolu. K tomu zo dve mäsové konzervy a varič, deň bude dlhý. Manželka akurát leje čaj do termosky, ja pijem kávu a zároveň vyberám vhodné oblečenie zo skrine. Počasie vyzerá byť všelijaké, hlavne ale dosť silno fúka a tak oblečenie prispôsobujem. Dopíjam kávu, obúvam boty, lúčim sa s manželkou a vyrážam.

Po pol hodine jazdy prichádzam na miesto určenia. Tam ma už čakajú niekoľkí účastníci a inštruktor dnešného cirkusu. Zoznamovačka, krátky pokec a čakáme na zbytok posádky. Postupne prichádzajú, s viacerými sa už poznám, tak sa zvítame. Obzvlášť rešpekt si zaslúži Mára, ktorý precestuje kvôli kurzu cca 300 km až z Moravy. Prebehne krížová zoznamovačka každý s každým a zanedlho prichádza aj správca strelnice, ktorý nám otvára bránu do areálu. Máme dohodnutú možnosť použiť terasu k prednáške, za čo v mene Milsim-portálu ďakujem. Pánko je veľmi ústretový a ospravedlňuje sa, že reštaurácia dnes nefunguje, že by nám aj kávu uvarili. Ďakujem ešte raz a nechám ho zaparkovať. Taktiež inštruujem chalanov nech si autá dajú na parkovisko vnútri areálu.

Berieme haky-paky a ideme na terasu. Pomáham Tomášovi rozkladať jeho pekne pripravený papierový powerpoint, on následne rozdáva vynikajúco spracované pomôcky na papieri k dnešnému kurzu. Najprv sa predstaví, pokecá niečo o sebe a k obsahu kurzu a ideme na to. Postupne sa učíme určovať svetové strany bez použitia buzoly, len s pomocou toho, čo nám príroda a jej aspekty ponúkajú. Dané spôsoby si následne v rámci možností skúšame, sviňa slnko, nechce poriadne svietiť. Tomáš nám vysvetľuje rôzne spôsoby určovania vzdialeností, zaujímavé, že človek potrebuje k približnému určeniu vzdialenosti objektu poznať iba nejaký z jeho rozmerov a do ruky pravítko. Spoločne na trávniku naťahujeme meracie pásmo, nastavujeme vzdialenosť 50 metrov a ideme sa prechádzať. Pekne rátame dvojkroky a následne vypočítavame priemernú dĺžku vlastného dvojkroku. Na svahu zisťujeme aj zmenu tejto dĺžky vzhľadom na výstup alebo zostup z kopca. Naučili sme sa že nie je v žiadnom prípade dobré spoliehať sa na učebnicové hodnoty. Prechádzame k osvojeniu znalostí merania uhlov, na chvíľu sa z nás stávajú delostrelci, keď prepočítavame jednotky na dielce. Následne si prakticky vyskúšame pravidlo podobnosti trojuholníkov. Potom pomocou naučených vedomostí určujeme z veľkosti tieňa výšky blízkych objektov a naučíme sa aj určiť sklon svahu. Tomáš má v talóne veľa zaujímavostí, plynulo prekladá teoretické učivo s praktickými ukážkami, čím naše čerstvé znalosti upevňuje. Ďalšou časťou je prednáška o plánovaní pochodu. Po vysvetlení dostávame zadanie, pripraviť cvičný plán pochodu na blízky kopec. Po dvojiciach kreslíme plány, zapisujeme dôležité údaje vyčítané z mapy. Tomáš následne každý plán hodnotí, môj nebol najhorší, myslím si (a Tomáš asi tiež), že každý priemerne inteligentný jedinec by podľa neho vedel trafiť.

Zhruba o pol piatej ukončujeme (nie tak celkom) teoretickú časť kurzu, balíme veci a vzhľadom na nedostatok času do západu slnka vyrážame na blízku lúku overiť si naučené znalosti v praxi. Pôvodne Tomáš plánoval viac pohybu v teréne, mali sme si vyskúšať aj postup podľa našich plánov, bohužiaľ čas nás nepustil. Postupne si po dvojiciach skúšame postup podľa určeného azimutu na dané vzdialenosti merané odkrokovaním, z diaľky určujeme vzdialenosti a veľkosti objektov, testujeme rôzne spôsoby obchádzania prekážok. Po prestriedaní všetkých dvojíc už len voľne zídeme k autám. Tam sa dávame do kruhu a Tomáš chce od každého počuť hodnotenie kurzu, následne chváli nás za prístup a chuť sa učiť, skrátka feedback do kolečka ;) . Postupne sa lúčime a pomaly sa rozchádzame do svojich domovov.

 

Názory niektorých účastníkov:

Mára:

Kurzu jsem se zúčastnil jako úplný nováček v oblasti topografie. Co se týče prezentace, ta byla zvládnutá na jedničku s *, stejně tak i praktické ukázky. Tomáše musím pochválit i za perfektní přístup, kde šlo vidět že ho to baví a skvěle se v tom vyzná. Největší škoda byla absence pochodu, i když byl naplánovaný (bohužel čas nám nepřál), ale určitě si to každý ve svém volném čase dokáže zrealizovat. Tímto bych chtěl poděkovat i skvělému kolektivu, který se zúčastnil za super strávenou sobotu. Díky kurzu jsem se naučil mnoho nových věcí a těším se na opáčko, popř. pokračování.

 

Laco:

Ha, presne tu je dôvod prečo je Mára radista a stará sa o komunikáciu a ja som veliteľ a starám sa o celý náš cirkus Ale nie, dosť hovadín, súhlasim s Márom, Tomášovi ďakujem za super sobotu, počas ktorej som sa toho veľa naučil a zistil, že nech sa naučím čokoľvek tak furt toho bude málo a furt bude veľa vecí, ktoré neviem. Za ten krátky čas, čo sme mali k dispozícii sme prebrali naozaj veľa vecí, hlavne si cením to, že sme neostali len pri prednáške ale každú jednu vec sme si išli potom vyskúšať a mohli sme Tomášovi dookola klásť otázky keď sme niečomu nerozumeli a on nám s trpezlivosťou zase všetko vysvetľoval pretože naozaj chcel aby sme sa to naučili. Ak by bola možnosť, tak idem znovu a určite sa zúčastním kurzov, ktoré bude Tomáš viesť.

 

Michal:

Čo sa týka nejakého topografického kurzu, tak toto bol môj prvý ktorého som sa zúčastnil v rámci môjho voľného času. Čo sa týka mojich znalostí topografie, tak som ovládal iba minimálne základy ktoré ma naučili na základnom voj. výcviku a na AOS, takže som sa na tomto kurze naučil a vyskúšal si naozaj veľa nových vecí, hlavne čo sa týka merania vzdialeností a určovanie svetových strán pomocou hodiniek. Prezentácia bola veľmi dobrá, inštruktor si ju pripravil a bolo vidieť že sa v problematike naozaj vyzná, každú vec ktorú sme najprv teoreticky prebrali, sme následne prakticky aj vyskúšali a porovnávali si svoje výsledky. Prednášku nám trošku znepríjemňoval studený tatranský vietor, ale nebolo to nič čo sa nedalo vydržať a zo sebou som si odniesol 7 strán poznámok. Ako bolo spomenuté, škoda že nebol ten záverečný pochod, v počas ktorého by sme mohli vyskúšať všetko čo sme sa naučili, možno nabudúce. Celý kurz hodnotím skvelo a teším sa na jeho pokračovanie.

 

Comments

comments