Red Moon – debrífing

Víkend je za nami a s ním aj naša akcia Red Moon. Bohužiaľ sa nám pre nedostatok vozidiel a problém s dopravou trochu natiahol záver akcie, za čo sa týmto ospravedlňujeme za zbytočné zdržanie. Rád by som preto využil toto miesto na stručný debrífing, aby ste všetci získali prehľad o úlohách ostatných jednotiek v hre a o rôznych súvislostiach z pozadia akcie.

173. rota pohraničnej stráže Novej Javoriny (173. rpsNJ)

Príslušníci armády mali za úlohu uzavrieť dolinu v mieste cca 300m za objektom bývalého muničného skladu a vykonávať v doline hliadkovanie. Ako prvé postavili na lúke vojenský stan a postavili kontrolné stanovište na prístupovej ceste. Následne vykonávali ostrahu kontrolného stanovištia  a hliadkovali v okolí. Časť jednotky bola vyslaná hliadkovať do Ruskinovskej a Ľubickej doliny ako motohliadka. Motohliadke sa bohužiaľ nepodarilo naraziť na nepriateľskú aktivitu, aj keď si vytipovali správne miesta a po neskoršom zistení boli nepriateľovi na stope.

Večer prišla informácia od ich veliteľa, dlhoročného osobného priateľa kapitána Danga, že sa nejedná iba o cvičenie. V skutočnosti bude rota zabezpečovať stretnutie Danga s priekupníkom. Ráno od 0500 bola teda armáda v pohotovosti a nasadila všetky zdroje na ostrahu tábora. Stretnutie na mieste prebehlo, prvý došiel Dango a asi pol hodinu na to jeho obchodná partnerka. Predali si materiál a následne sa venovali cca 30 minút priateľskej diskusii. Po tom, ako chcela agentka opustiť dolinu, zaznamenala jej ochranka pohyb nepriateľa v priestore bývalého muničného skladu.  Okamžite sa teda rozbehli hľadať pomoc späť vo vojenskom tábore. Dango so svojou ochrankou však neváhal a po minuloročných skúsenostiach, kedy prišiel o celú svoju jednotku, zobral nohy na plecia. Vbehol do lesa a po severnej strane sa pokúsil o útek. Ten sa mu podaril, aj keď za cenu straty všetkých svojich mužov a vozidiel. Dango ako jediný z jeho skupiny stihol ujsť do bezpečia aj so svojím kufríkom.

Dango ešte spokojne fajčí cigaretu a čaká na obchodné stretnutie

Čo sa dialo s agentkou nám nie je zatiaľ známe  a informácie budu doplnené v celkovom reporte. Podarilo sa jej však s ochrankou uniknúť, pravdepodobne južnou stranou doliny až k parkovisku, kde následne zavládol istý zmätok. Túto časť sme nemali organizačne doriešenú a výsledok následnej prestrelky budeme musieť rozhodnúť.  Tak isto ešte nevieme podrobnosti o následnej prestrelke v oblasti doliny, budú doplnené v reporte.

Poslednou úlohou vládnych vojsk bolo po zalarmovaní prepadu posilniť ochranu hraníc a zabrániť úniku nepriateľa. Zo začiatku to vyzeralo ľahko. Akoby nám zhodou náhod sám nabehol na lopatu, pretože sme na unikajúcich votrelcov narazili okamžite po príjazde do priestoru, kde sme chceli začať hliadkovať. Až po rýchlom príchode posíl sme nabrali odvahu a začali postup v smere kontaktu, ale nepriateľ nás bez vlastných strát okamžite oslabil. Neostávalo nám iné ako sa stiahnuť. Očakávali sme, že nepriateľ fyzicky vyčerpaný a pod časovým tlakom sa bude snažiť postupovať ďalej a preto sme pripravili na neho pascu. Napriek nášmu očakávaniu sa však nepriateľ vydal pravdepodobné okľukou a po nejakom čase sme ich zahliadli v diaľke za našimi chrbtami v smere na hranicu. Už sme nemali dostatok času im v tom zabrániť, aj keď sme sa im snažili ešte neúspešne skrížiť cestu.

Prieskumná jednotka – EAGLE

Ich úlohou bolo nájsť miesto, kde sa zdržuje nepriateľ. Podľa informácií, tam malo prebehnúť v ranných hodinách stretnutie Danga s agentom Krivý. Tu však bola menšia zrada. Keďže oblasť bývalého muničného skladu je veľa ľudom známa, a to aj chalanom ktorý boli ako prieskum, rozhodli sme sa ich ako organizátori trochu zamestnať.  Ako podozrivá bola vybraná oblasť muničných skladov aj s časťou doliny za nimi a bola pohodená zavádzajúca, ale nepotvrdená informácia, že velenie predpokladá aktivitu v budovách – nakoľko tam Čierna ruka už  v minulosti operovala.

EAGLE bol vysadený v Kamennej doline, približne 5 km od cieľovej oblasti. Naše informácie o ich pôsobení sú strohé, ale určite budú uverejnené neskôr v reporte k akcii. V tejto chvíli vieme uviesť len toľko, že chalanom sa nepodarilo určiť skutočné miesto stretnutia. Nevieme, či k tomu viedla naša zavádzajúca informácia, nedostatok času, alebo neprístupný terén – možno kombinácia všetkého a možno len nedostatok vojenskej šťasteny. Prečo sa tak stalo sa od nich určite dozvieme.

Večer sa im podarilo skontaktovať so skupinou HAMMER a podať im informácie o mieste, kde sa nepriateľ zdržiava. To určili ako jednú z budov bývalého muničného skladu. Chalani nad ránom zahájili skrytý presun k prístupovej ceste, aby potvrdili prítomnosť oboch cieľov, čo sa im podarilo. Tak isto uzavreli dolinu v jej západnej časti, pre prípad, ak by chceli Dango a agent utiecť.

Danga mali v tomto prípade na dostrel a podarilo sa im zlikvidovať väčšinu jeho mužov – postupne nabiehali pred hlavne z EAGLE. Tu zase raz bola šťastena naklonená Dangovi, pretože jeden z chalanov od EAGLE, na ktorého Dango pri úteku narazil, krátko predtým odlomil svoju anténu na vysielačke a nemohol o jeho prítomnosti informovať skupinu HAMMER, ktorá by sa o Danga postarala svojou drvivou prevahou.

O priebehu ich ústupu nás poinformujú oni sami v ich reporte. Faktom však zostáva, že sa im podarilo bez strát prekročiť hranicu a dostať sa na extraction point. Aj napriek nepresnému vyhodnoteniu situácie si chalani zaslúžia pochvalu za ich odhodlanosť v plnení úlohy. Dokázali skryto pôsobiť v priestore so silnou aktivitou nepriateľa a aby mohli identifikovať prítomnosť cieľov, museli si pekne dlho poležať bez pohybu v rannej rose. Tak isto chýbalo len málo, aby zamedzili Dangovi v úteku.

Úderná skupina – HAMMER

Táto jednotka bola určená na likvidáciu cieľov hrubou silou. Ich výsadok do priestoru nebol možný a tak neostávalo iné ako prekročiť hranicu a dostať sa do AO po svojich. Tu nastala pre nás ako organizátorov dilema – podľa našich odhadov chalanov čakal v prvý deň presun cca 15 km a druhý deň po útoku ďalších 5 km, to všetko v členitom teréne s výbavou na 24h+. Po uzatvorení registrácií bolo jasné, že pre väčšinu prihlásených  to môže byť prvá akcia podobného typu. Nakoniec sme sa teda rozhodli, že nebudeme upravovať, čo bolo naplánované. Rozkazy teda boli poslané tak, ako boli pripravené a aj napriek obavám z účasti prišla drvivá väčšina prihlásených.

Čakal ich teda presun do oblasti s prvotným prekročením hranice, hneď v samotnom začiatku. To sa chalanom podarilo, aj keď v blízkosti  patrolovala naša hliadka, nepodarilo sa nám zaznamenať najmenší náznak ich prítomnosti. Po úspešnom zdolaní ohrozenej oblasti nasledoval zrýchlený presun do blízkosti OBJ, kde tak isto fungovala vyššie spomenutá motorizovaná hliadka. Aj tam sa im podarilo prešmyknúť bez odhalenia – napriek tomu, že hliadka armády Novej Javoriny musela byť veľmi blízko, pretože HAMMER hlásil, že ich začul, ako sa hlasne bavia.

Večer okolo 2100 HAMMER hlásil príchod do blízkosti cca 2 km od OBJ, kde prijali intel od skupiny EAGLE a pripravili si na základe neho bojový plán na ráno. Po krátkom odpočinku ráno zaujali postavenie a následne začali s útokom. Čo nasledovalo potom bude uvedené v reporte z akcie. Zatiaľ disponujem informáciou iba o tom, že útok bol dobré pripravený  a synchronizovaný, ale problém prišiel čoskoro, keď vyplávalo na povrch, že nepriateľ sa nenachádza na určenom mieste.

V tom čase asi na HAMMER narazila odchádzajúca agentka a zalarmovala Danga aj 173. rpsNJ a v doline začalo byť horúco. Čo sa presne dialo, nám povie až report. Po ukončení bojov sa HAMMER preskupil mimo bojovú zónu, boli ošetrený ranení a chalani zahájili postup na EP. Počas tohto presunu došlo ešte k prestrelke, ktorú spomínam vyššie. Tú zmákli bez strát a po odpútaní sa od nepriateľa sa im podarilo dostať k hranici a následne na EP.

Chalanom patrí veľké uznanie, pretože z pohľadu velenia zvládli akciu výborne a bez problémov. Určite si mnohí z nich otestovali svoje limity, pretože pochod bol naozaj náročný. Veríme však, že sa nám podarilo navodiť vo vás pocit vojenskej simulácie a to bez určitého tlaku v podobe fyzickej a psychickej záťaže nejde. Po Red Moone môžete pokojne tvrdiť, že ste zvládli najväčší hardcore na ktorý sa dá na Slovensku verejne prihlásiť :)

Organizátor – TEXAS / VOGEL

Ako asi viete, bohužiaľ TEXAS po vysadení prieskumákov na miesto výsadku musel opustiť akciu pre poruchu svojho vozidla. Jeho miesto som zaujal ja, čo mohlo spôsobiť počiatočné problémy s rádiovým spojením. Okrem toho že som mal na starosti OPFORCE, musel som sa vysporiadať s náhlou zmenou situácie a venovať sa obom stranám súčasne. Chybou bolo, že sme na tento prípad neboli pripravení a nemal som naštudovaný OPORD pre BLUEFORCE. Musel som teda miestami improvizovať, čo sa mohlo prejaviť pri komunikácií. Po organizačnej stránke to bola pre nás tiež ďalšia veľká skúsenosť a už teraz vieme, že to posunie našu akciu ďalej.

Zároveň Vás prosím, ak si nájdete čas na spätnú väzbu, konštruktívnu aj deštruktívnu kritiku alebo pripomienky – neváhajte nám ich poslať na emailovú adresu info@milsim-portal.sk alebo ako správu/komentár na našej FB stránke.

Kto sa chce podeliť o svoje fotky, pošlite nám ich, radi ich pridáme do pripravovaného reportu. Tak isto budeme vďačný za doplňujúce info, ktoré nám pomôže si vytvoriť obraz o postupe jednotlivých skupín ( dáta z GPS trackerov, čas dosiahnutia určitých bodov a súradnice, …).

Takisto sa chcem na tomto mieste poďakovať všetkým chalanom, ktorý sa našej akcie zúčastnili. Tiež sme vďačný za pomoc každému, kto nám pomáhal s prípravou a realizáciou akcie a samozrejme obci Ľubica, za poskytnutie priestorov.

Comments

comments