Operation: Hieronymus

Začiatkom roka prišla požiadavka od chalanov z Prešova na vybavenie priestoru v bývalom VVP Zaľubica. Ich cieľom bol víkendový zimný tréning v priestore, kde sa odohrávala naša posledná akcia Nomád. Samozrejme sme s tým nemali problém, ale povedali sme si – prečo nevyužiť prítomnosť hosťujúcej jednotky v našom priestore? A tak vznikol zámer pre spoločné cvičenie ZMK s názvom Operácia: Hieronymus.

Operačný zámer cvičenia boj jednoduchý. Nájsť nepriateľskú skupinu a následne sa skoordinovať tak, aby sme sa k nej dokázali nepozorovane priblížiť a zaútočiť na ňu. Problém pre nás predstavoval rozľahlý priestor a prípadné nepriaznivé počasie. ZMK nasadilo tri prieskumné družstva, ktoré pristupovali do oblasti z rôznych smerov.

Nasadené jednotky: 7th Regiment Fast Deployment, Die Erste Kompanie, MILSOG

Pre náš tím Die Erste Kompanie bol hlavným zámerom rozhýbať kosti a preveriť stav našej pripravenosti, keďže posledné mesiace sme to v rámci tímu celkom flákali. Aj preto sme sa rozhodli pre trasu pochodu s dĺžkou cca 10km, ktorá mala preveriť naše sily.

Die Erste Kompanie ráno pred nasadením. Teplota v Ruskynovskej doline bola -13 stupňov

Koordinácia medzi jednotkami bola naplánovaná pravidelným rádiovým hlásením v intervale raz za tri hodiny. Prvé ranné spojenie o deviatej hodine sa nám nepodarilo nadviazať pre veľkú vzdialenosť a členitý terén. Aj my, aj naše spriatelené jednotky sa ešte nachádzali ďaleko a hlboko v dolinách. Ako sme začali stúpať na hrebeň, tak sa situácia pri ďalších spojeniach zmenila a už nebol problém koordinovať naše aktivity a informovať spojencov o našom postupe.

Veliteľ DEK počas pokusu o pravidelné spojenie

Napriek rannému mrazu, nám počasie prialo. Bolo slnečno s výbornou viditeľnosťou a bezvetrie. Priestor bol čerstvo pokrytý snehom hlbokým cca 10 cm, na otvorenom priestranstve miestami nafúkalo aj podstatne viac. Aj keď nám niekedy sťažoval chôdzu, skôr nás tešil, pretože táto zima bola doposiaľ na sneh veľmi chudobná a bola obava či vôbec využijeme zimné prevlečníky.

Priestor nám bol dobre známy, a tak sme dali možnosť otestovať svoje schopnosti nášmu cezpoľnému adeptovi, ktorý sa hlási do nášho tímu. Až na jednu menšiu obchádzku mu nemôžme nič vytknúť. V pre neho neznámom teréne sa orientoval bez pomoci elektronických zariadení výborne. Striedali sme niekoľko úsekov lesa a otvorených priestorov, lesných ciest a križovatiek, a tak sme mali možnosť oprášiť všetky naše natrénované postupy.

Postup jednotky lesom
Užili sme si aj otvorené priestranstvo

Po vystúpaní na hrebeň nás už čakala relatívne oddychová cesta bez výraznejšieho prevýšenia. Aj napriek tomu však jeden člen našej skupiny začal dostávať nepríjemné kŕče do nôh a výrazne tak brzdiť postup celého tímu. Po triezvej úvahe ďalších možnosti sa rozhodol vrátiť po ceste späť na štartovací bod k autu a pre dnešný deň akciu zabaliť. Zvyšku jednotky ešte nechal prebytočné zásoby vody a čaju, urobili sme si poslednú spoločnú fotku a ďalej sme pokračovali už len vo štvorici.

Die Erste Kompanie ešte v plnom počte
Pochod po hrebeni
O krásne scenérie nebola núdza

Napriek klamnému pocitu bezpečia sme museli mať oči na stopkách. Po hrebeni vedie turistická značka a aj v týchto zimných mesiacoch môže byť využívaný pešími turistami, alebo poľovníkmi. Navyše vzadu sa nachádza poľovnícka chata. V jej blízkosti sme museli byť extra opatrný a preto sme už pred samotným pochodom mali naplánovaný spôsob, ako ju obísť v bezpečnej vzdialenosti. Bol to aj náš posledný bod prechodu na hrebeni. Po jeho dosiahnutí sme začali schádzať do doliny, odkiaľ bola plánovaná infiltrácia do záujmovej oblasti.

Bohužiaľ sa nám nedarilo plniť náš časový harmonogram a aj informácie z AOO ukazovali, že nemá význam za každú cenu usilovať o jeho dosiahnutie. Tím MILSOG na cvičenie vôbec nedorazil a informácie od 7rfd potvrdzovali to, čo nám hlásila rozviedka už pár dní pred cvičením a to, že chalani z PO taktiež nedorazia. U nás rástlo vyčerpanie a rozhodli sme sa stráviť noc v bezpečí lesa pod hrebeňom s tým, že prípadne budeme pokračovať do AOO ráno, alebo sa vrátime po pôvodnej trase. A tak sme po vyhľadaní vhodného miesta začali s prípravami na mrazivú noc.

Príprava ležoviska
Oheň, schopný horieť niekoľko hodín
Poslúžil skvelo na usušenie mokrého oblečenia a zahriatie

Večer sme obdržali správu od 7rfd, že neplánujú ostať v AOO na noc. Tak padlo rozhodnutie, že si ráno pobalíme veci a vrátime sa cestou, ktorou sme prišli. Tak sa aj stalo a po krásnej jasnej noci sme sa zobudili do mrazivého rána. V rýchlosti sme sa najedli, pobalili si svoje veci a vybrali sa na spiatočnú cestu. Cieľ, ktorý sme si stanovili, bol pre nás splnení. Preveriť našu fyzickú kondíciu a pripravenosť plniť úlohy. Odhalili sme veľa nedostatkov, a tak máme na čom pracovať počas ďalších mesiacov.

Momentka z ranného balenia
Posledná fotka s výhľadom na Tatry

CHCEŠ TO NABUDÚCE ZAŽIŤ S NAMI? PRIDAJ SA!

SLEDUJ NÁS NA FB!

Comments

comments