RECENZIA: TRI AN/PRC-152

Ak ste veľkým nadšencom MILSIMu, military reenactmentu a potrpíte si na kvalitnú spojovaciu techniku, tak tento článok o rádiostanici AN/PRC-152 od  TRIUMPH INSTRUMENT  je pre Vás.

gggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggORIGINÁL
TRI AN/PRC-152 Multiband radio je funkčnou UKV/VKV replikou rádiostanice RF-5800M-HH (Multiband-Hand Held) rady FALCON II od amerického výrobcu L3Harris Corporation, ,,PRC-ka“ slúži v mnohých armádach štátov NATO, vrátane AČR a OS SR. Aby nedošlo k nedorozumeniu, označenie AN/PRC-152 znamená Army/Navy Portable Radio Communication a je to označenie ktoré dostala rádiostanica po zaradení do výzbroje americkej armády. Existujú dve generácie tejto rádiostanice, staršia FALCON II a novšia AN/PRC-152A rady FALCON III, v súčasnosti ich nahrádza najnovší model AN/PRC-163 (RF-7850). Aby sa nezabudlo, skutočným výrobcom tejto repliky je Quanzhou Baoije Electronics Co., Ltd, len z nejakého dôvodu používajú pseudonym Triumph Instrument.

AN/PRC-152A a AN/PRC-152 z výzbroje USMC

gggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggEXTERIÉR
Rádiostanica je dodávaná v kartónovej krabici s vnútornou penou, ktorá chráni jednotlivé časti pred poškodením. Vo vnútri nájdeme rádio, batériu, nabíjačku, adaptér, anténu a manuál v angličtine/čínštine.

Telo rádiostanice je vyrobené z hliníku s náterom Olive-Drab, batéria je vyrobená z plastu a je trochu tmavšej farby. Rádio má veľmi kvalitné spracovanie, čo vidno už na prvý pohľad, a keď prvý krát chytíte PRC-ku do ruky, cítite, že držíte poriadny hardware.

V krabici nájdeme 33 cm dlhú všesmerovú anténu. Anténa je pogumovaná čiernej farby a je flexibilná, takže sa nemusíte báť, že ju zlomíte. Po meraní som zistil, že má zisk zhruba -0,5 dB.

Telo batérie je vyhotovené z ABS plastu, batéria má napätie 10,8 V a kapacitu 4800 mAh, skladá sa zo šiestich 3,7 V Li-Ion článkov 18650 zapojených sériovo-paralelne. Tuto si výrobca robí trochu marketing, pretože deklaruje napätie baterky 12,6 V a kapacitu 8000 mAh, čo je pravda len keď vyberiete čerstvo plne-nabitú baterku z nabíjačky, po prvom zakľučovaní PTT to ide dole a stabilize sa na nominálnom napätí 10,8 V.  ,,Zacvakávacie“ plochy na batérií a rádiostanici sú kovové, rovnako ako na originále, takže sa nemusíte báť, že niečo zlomíte nešikovným zaobchádzaním.

PRIDAŤ FOTKU BATERIE AJ S MERANÍM!
Nabíjačka s adaptérom je niečo, na čom Číňania dosť šetrili. Nabíjačka je z tenkého zeleného ABS plastu a nie je na nej žiadna signalizácia stavu batérie. Na internete sa mi podarilo nájsť kvalitnejšie verzie, ktoré už majú aj LCD obrazovku s indikátorom a majú dokonca aj USB port, takže batériu možno použiť aj ako power-banku. Bohužiaľ, ja som tento model nevychytal.

gggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggZásuvkový adaptér je z tenkého čierneho ABS plastu a má plochú vidlicu US Typu A, aby ste ju vôbec mohli strčiť do zásuvky, potrebuje redukciu na EU Typ C, čo je 2€ záležitosť. Na adaptéri sa nachádza jedna LED dióda ktorá ukazuje stav nabíjania, červená = nabíjanie, zelená = nabité.

Dodávaná nabíjačka


OVLÁDANIE A PROGRAMOVANIE
Na prednom panely nájdeme LCD obrazovku a klávesnicu s 15 klávesami so zeleným podsvietením. Klávesy sú dosť tuhé na stláčanie a sú zapustené hlbšie do tela rádiostanice, takže sa nemusíte báť, že niečo omylom stlačíte, na druhú stranu je ich stláčanie dosť počuť. Na obrazovke nájdeme veľa indikátorov ktoré poskytujú informácie o rôznych nastaveniach, ako výkon, frekvencia, kanál, stav batérie, atď. Kompletný návod na obsluhu nájdete tu.

Na vrchu rádiostanice nájdeme TNC-F konektor na anténu, otočný potenciometer s troj-polohovým prepínačom a 6-pinový konektor U-229 pre príslušenstvo. Potenciometrom zapíname rádio a môžeme nastavovať hlasitosť, pozor je veľmi citlivý na otáčanie. Doporučujem preto prepnúť ovládanie hlasitosti na elektronický režim. V menu vojdete do VOL_SW, a prepnete z Potentio na Electro, na vrchom riadku obrazovky, hneď za indikátorom stavu batérie by sa Vám mal prepnúť režim z VULOS na ELECT

VLOŽIT FOTKU VRCHU
Prepínačom môžeme prepínať medzi troma režimami:

LD – Normálny mód
PT – Analógový kompadnér
CT – Inverzná modulácia (scrambler)

Analógový kompandér (PT) po aktivácií (COMP na ON) funguje ako lepší filter šumu.

Aby Vám funkcia CT fungovala, musíte vojsť do menu a prepnúť SRMR na ON, tým zapnete maskovač hlasu (scrambler), ten funguje na princípe inverznej frekvenčnej modulácie, v jednoduchosti, obráti Váš hlas hore nohami. Ak ale nevoláte s inou PRC-kou, tak je Vám táto funkcia na nič, pretože ani jedna ani druhá strana nebude ničomu rozumieť. Pri testovaní zrozumiteľnosti CT oproti rádiostanici PUXING PX888K ktorá je vybavená 8 stupňovým scramblerom, sme došli k nasledujúcim výsledkom:

SCR-1: 100 % 
SCR-2: 50 %
SCR-3: 20 % 
SCR-4: 90 %
SCR-5 až 8: 0 %

Funkcia CT je veľmi zaujímavá, pretože Vám dáva aj jednoduchú TRANSEC spôsobilosť. Čo je COMSEC a TRANSEC, sa dozviete v našom článku ZÁKLADY RÁDIOKOMUNIKÁCIE.

Na ľavej strane nájdeme tri gumené tlačidlá: hlasitosť (funkčné ak prepnete VOL_SW z Potentio na Electro), PTT a prepínač kanálov A/B.  Rádiostanica je dvoj-kanálová, s vysielaním/prijímaním na prvom kanále a príposluchom na druhom.

gggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggNa pravej strane nájdeme dátový port SN-929 na pripojenie k počítaču. Ak chcete programovať PRC-ku cez PC, stiahnite si softvér pre BAOJIE BJ-UV88 alebo HYS TS-VU88. Aby ste si nemuseli kupovať 140€ programovací kábel od Harrisu, tak tu máte pin-out na dátový port, ak ste šikovný, programovací kábel si vyrobíte sami.

Na druhú stranu, programovanie cez PC ani nie je treba, PRC-ka je veľmi user-friendly a intuitívna na ovládanie, celé programovanie zvládnete bez problémov cez menu a klávesy. Ak si ale budete chcieť nastaviť ANI_ID a DTMF kódy, tak to zvládnete len cez PC.

KOMPATIBILITA
Rádiostanica môže používať veľké množstvo originálneho príslušenstva. Môžete napríklad použiť originálnu  nabíjačku a 10,8 V batériu od Harrisu, alebo Epsiloru bez žiadnych modifikácií.

Čo sa týka antén, takisto môžete používať originálne vojenské antény od Harrisu, THALESu alebo DICOMu. Dávajte si ale pozor na správne frekvenčné pásmo. Ja používam originálnu zalamovaciu pásikovú anténu Harris RF-3150-AT152 pre 134 – 480 MHz v kombinácií s 30 cm koaxiálnym káblom od TRI

VLOZIŤ FOTKU NA VESTE!
Čo sa týka PTT, slúchadiel a mikrofónov, tak tu nastáva trochu problém. Originálne slúchadlá vyžadujú PTT zo zosilňovačmi, ináč bude prijímaný/vysielaný hlas takmer nepočuteľný.  Mám vyskúšané, že rádiostanica bez problémov funguje s mikro-telefónom H-250 od Izraelskej spoločnosti TADIRAN. Čo sa týka čínskych ,,ne-milspec“ replík, v menu stačí nastaviťxSPEACKER na ExternalxaxMIC_TYPE na Dynamic, čo  signál do slúchadiel zosilní. V niektorých prípadoch bude možno treba vložiť adaptér aby Vám všetko fungovalo.  Ja používam kombináciu U94 PTT od TAC-SKY so slúchadlami COMTAC II od Z-TAC, a všetko funguje bez problémov. 

ggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggg
STUPEŇ OCHRANY IP67
PRC-ka by mala byť úplne odolná voči vniknutiu prachu a mala by vydržať ponorenie do hĺbky 1 m pod dobu 30 minút, osobne som to radšej neskúšal, ale je to uveriteľné. VŠETKY spoje na rádiostanici majú gumové tesnenia, a sú ešte aj zalakované (na niektorých miestach lak vyteká až von), šróby a medzery sú takisto zalakované. Konektor na batérií a konektor na PTT sú tiež chránené gumeným O-krúžkom, konektor na príslušenstvo je chránený gumeným krytom.  

gggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggg
Na internete nájdete videá a fotky z testovania vode-odolnosti, po ktorých rádiostanica stále funguje. V každom prípade, ak na Vás bude celý deň pršať, alebo omylom spadnete do potoka, tak by to PRC-ka mala prežiť, ale plávať by som s ňou nešiel … 

ggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggg

VERNOSŤ S ORIGINÁLOM
Pracoval som už s viacerými rádiostanicami od Harrisu a musím povedať, že TRI AN/PRC-152 je na prvý pohľad a aj na prvý dotyk na nerozoznanie od originálu. Tvar, rozmery, hmotnosť, farba, ovládacie prvky, popisy, konektory to všetko vyzerá ako originál. Až keď sa s PRC-kou začnete hrať, tak zistíte rozdiel. Čo sa týka popisov, tak tam je jedna (zanedbateľná) chybička krásy, na rádiostanici od TRI je označenie rady FALCON III, a nie II ktorú sa snaží kopírovať, ale ak nie ste masochistický detailista, alebo zberateľ, tak Vám nemá čo vadiť. Otočný prepínač, ktorý na originále funguje na prepínanie kanálov a na mazanie údajov, funguje len ako potenciometer ktorým ovládame hlasitosť, nič viac, čo je veľká škoda.

Kompatibilitu s originálnym vojenským príslušenstvom som už spomenul vyššie.

Porovnanie Harris AN/PRC-117G a TRI AN/PRC-152, farebný rozdiel je len kvôli svetelným podmienkam

X
Čo sa týka funkcií, tak to sa nedá ani porovnávať, skutočná PRC-ka zvládne také veci, o ktorým sa môže rádio-amatérom len snívať, rôzne modulácie, rôzne druhy šifrovania, frekvenčné skákanie, prenos dát, Blue-Force Tracking, STACOM … atď. Čo by mohli mať ako tak spoločné, je waveform VULOS (VHF-UHF Line Of Sight), v preklade prenos frekvenčne modulovaného hlasu na pevnej frekvencií na priamu viditeľnosť, teda F3E.

MERANIE VÝKONU
V rámci voľného času som sa rozhodol premerať jeden z najdôležitejších parametrov: výkon vysielača. Meranie som robil na spektrálnom analyzátore AIM-Ti PSA6005, meral som výkon na hraničných frekvenciách 136, 176, 400, 446 a 490 MHz, na všetkých troch nastaveniach výkonu, a výsledky ma značne prekvapili. PRC-ka praží do okolia výkon značne vyšší než ten ktorý je uvedený v manuály. 

LOW – uvádzaný 1 W – nameraný 4,74 W
MIDDLE – uvádzaný 5 W – nameraný 7,4 W
HIGH – uvádzaný 10 W – nameraný 10,95 W
(uvedené hodnoty boli spriemerované zo 45 samostatných meraní)

Meranie som vykonával vysielaním na diaľku 10 m, pripojením na analyzátor cez 1 m dlhý koax zo záťažou 30 dB a priamym pripojením na druhý analyzátor zo záťažou 50 dB a hodnoty boli takmer identické. Na internete sa mi podarilo nájsť video merania ďalšej PRC-ky ktorá na nastavení Middle (5 W) vysiela 4,9 W, čo je zanedbateľná chyba, možno sa jedná o anomáliu.

XX
V každom prípade nemá tento zvýšený výkon závažný dopad na funkčnosť rádiostanice, dosah a spotreba budú trochu vyššie, toď vše.

KDE NAKUPOVAŤ?
Možností máte veľa, repliky PRC-iek vyrába aj TCA. Čo sa týka funkčnosti, tak sú s TRI na 90% rovnaké, a sú aj trochu lacnejšie. Recenziu na TCA AN/PRC-152A v anglickom jazyku nájdete tu.

TCA AN/PRC-152A
TCA AN/PRC-152A


Tieto rádiostanice nájdete na:

www.aliexpress.com

www.emperionstore.com

www.amazon.com

www.ebay.com

www.tacticalgeartrade.com

Ak budete používať vyhľadávač, tak doporučujem zadávať tagy TRI_TCA_AN/PRC-152_AN/PRCA-152A_UV_Aluminum_10W_IPX7_ Metal_12,6V

A teraz sa dostávame k najväčšiemu kameňu úrazu, k cene, za PRC-ku si riadne priplatíte. Cena samotnej rádiostanice sa pohybuje okolo ±250 – 350€, podľa toho či kupujete TRI alebo TCA. Príslušenstvo od TRI sa pohybuje okolo 70 – 80 € za anténu, PTT alebo mikrotelefón a 115 € za batériu, použité originály sú na tom cenovo rovnako. Existujú aj lacné čínske repliky PTT a mikro-telefónov, napríklad od TAC-SKY, ale kvalitou tomu aj zodpovedajú.

Pri výbere si musíte dávať pozor na označenia a typy, pretože sami predajcovia v tom majú bordel a niektorý úmyselne zavádzajú.  Existujú aj staršie verzie s plastovým telom a nekvalitným spracovaním, tie nedokážu používať originálne príslušenstvo a majú problémy fungovať zo Z-TAC, takisto existujú aj verzie s 8,4 V batériou s výkonom do 5 W. Niektoré modely AN/PRC-152A majú ,,dummy“ GPS modul za ktorý si priplatíte 200€.  Model AN/PRC-152H zase dokáže vysielať aj v pásme KV a to na frekvenciách 25-30 MHz, čo je Vám zbytočné ak nechcete vysielať ionosferickým odrazom (alebo povrchovou vlnou s nekvalitným signálom), takisto 200€ príplatok. Ja som svoju PRC-ku kúpil na Aliexpresse, v obchode Fire Wolf Tactical Gear.

Ak nemáte hlboko do vrecka a pre vaše potreby Vám bohate stačí Baofeng UV-5R ktorý zoženiete v pohode za 20 – 40 €, tak smelo do toho. Poďme si ale porovnať základné technické údaje PRC-ky s touto najrozšírenejšou vysielačkou na Slovensku.

POROVNANIE TTÚ S BAOFENG UV-5R

NEVÝHODY:
– vysoká cena
– drahé príslušenstvo
– veľké rozmery a hmotnosť (1000 g, nie 470!)
– zavádzajúce informácie od predajcov

VÝHODY:
– odolnosť
– rozšírené funkcie
– kompatibilita
– jednoduché ovládanie a programovanie
– vyšší výkon a citlivosť
– ,,military vzhľad“

ZÁVER
Táto rádiostanica je určená hlavne pre zberateľov, reenactorov a hráčov ktorý silou mocou chcú používať vybavenie ktoré je 100 % vojenského vzhľadu. Povedzme si pravdu, cena je dosť vysoká a  obyčajné rádiá od Baofengu alebo Puxingu zvládnu 95% vecí rovnako ako PRC-ka od TRI, ak ich viete správne používať. Človeka trošku zamrzí, že výrobca úmyselne zavádza pri niektorých údajoch a predajcovia tieto mylné informácie rozširujú ďalej.

Na druhú stranu sa s PRC-kou nemusíme obmedzovať čo sa týka hrubého zaobchádzania, nekvalitného príslušenstva, alebo pôsobenia vo vlhkom prostredí. S citlivejším prijímačom a vyšším výkonom vysielača sa dorozumiete na väčšie vzdialenosti, alebo v horšom teréne.

Cez ruky mi prešlo už mnoho rádiostaníc, civilných aj vojenských a musím povedať, že PRC-ka od TRI sa stala jednou z mojich najobľúbenejších, za tú cenu, som dostal presne to čo som chcel a na akciách, alebo tréningoch využívam výhradne iba ju. Takže, ak máte hlboko do vrecka a chcete si kúpiť niečo naozaj poriadne, tak vrelo doporučujem AN/PRC-152 od Triumph Instrument.

A01-CAAS

Podľa Zákona č. 351/2011 Z. z. o elektronických komunikáciách, by ste bez špeciálneho povolenia (licencie) nemali používať rádiostanicu, ktorá vysiela s výkonom vyšším ako 500 mW, má odnímateľnú anténu a dokáže vysielať v inom pásme než PMR.

Comments

comments