Turistická navigácia Locus

Istotne väčšina z nás už riešila pri orientácií v teréne nejakú technickú pomôcku. Technika pokročila a keďže už skoro každý z nás je majiteľom smartfónu, je možnosť navigácie formou GPS dostupná aj bez kúpy ďalšieho zariadenia v podobe turistickej GPS navigácie. Práve GPS navigácií vhodnej pre použitie na MilSim ( airsoft, turistika, outdoor …) sa chcem v tomto článku venovať. Presnejšie povedané aplikácií, keďže smartfón si každý rieši určite sám, aj keď v závere možno spomeniem aj k nemu pár drobností. Aplikáciu istotne aj veľa z Vás pozná, jedna sa o produkt z Českej republiky s názvom Locus.

U Locusu som ostal po tom, ako som vyskúšal rôzne viac či menej podarené aplikácie. Jedná sa o komplexné riešenie a to nielen na outdorové aktivity, ale využijete ju napríklad aj ako automobilovú offline navigáciu. Osobne ma na nej zaujali hlavne tieto funkcie:

Možnosť fungovania OFFLINE. To považujem za jeden z najdôležitejších faktorov pre to, aby som mohol mapu využívať pri všetkých mojich outdoorovích aktivitách, nakoľko práve v horách a mimo mestá je problém s pripojením, takisto mobilné dáta spôsobujú aj väčšiu energetickú záťaž na telefón a podľa paušálu aj na peňaženku. Locus podporuje viacero offline máp, ktoré sa dajú stiahnuť do zariadenia, prípadne dokáže pracovať s nakešovanými mapami, ktoré sa nedávno používali.

Mapové podklady. Locus disponuje širokou možnosťou výberu mapový podkladov. Súčasťou sú aj slušne spracované podklady SR a ČR od SHO CART, ktoré síce fungujú v online móde, no za dobrú cenu je možnosť zakúpenie vybranej oblasti a jej stiahnutia do zariadenia. Napríklad oblasť v okolí strelnice pod Roháčkou, kde prebiehali kurzy organizovane naším portálom ma stála 2€, čo nieje taká hrozna suma. Samozrejme existujú aj FREE turistické podklady ako Open Street Maps a podobne. V cene Locusu je možnosť bezplatne si stiahnuť aj vektorové mapy, vhodné na auto navigáciu.

Vrstvenie máp. Do Locusu si jednoducho pridáte ďalšiu vrstvu do mapy. Osobne využívam vrstvu NLC – lesné cesty. Tieto cesty sa potom zobrazia na predvolenom mapovom podklade, napríklad na spomínaných mapách od SHO CART , tak dostanete v lese už slušný prehľad o tom ako sa dostať najlepšie na miesto ktoré chcete s využitím lesných ciest. Takto sa dá napríklad nahodiť aj sieť potokov NLC – lesné potoky podobne. Je to možné aj vo FREE verzií navigácie pomocou WMS vrstvy. V prípade platenej verzie sa takto dá s využitím vrstiev a WMS do mapy dostať zároveň lesné cesty aj potoky.

Široká škála informácií. Okrem klasického zobrazenia pohľadu, či otáčania mapy podľa kompasu v zariadení, je možné nechať si zobraziť informáciu o smere pochodu, kruhy s informáciami o čase kam sa dostanete pri aktuálnej rýchlosti, kruhy s informáciou o vzdialenosti čím rýchlo získate prehľad o vzdialenosti na mape. Zaujímavá je možnosť merať vzdialenosť od vašej polohy na stred mapy či informácia o nadmorskej výške na bode pod kurzorom. V platenej verzií nechýbau ani kvalitné informácie o počasí, ktoré sa vzťahujú k danému miestu na mape, sú na niekoľko dní dopredu a dajú sa rozkliknuť po jedenotlivých hodinách. Táto predpoveď je dokonca celkom spoľahlivá. Samozrejme nechýba ani informácia o aktuálnej polohe a to je možne zobrazovať aj v MGRS systéme.

Množstvo nastavení. V Locuse je možné nastaviť snáď všetko, napríklad to čo chcete či nechcete zobrazovať a ako sa to má zobrazovať. Praktické mi prídu nastavenia spotreby energie, pomocou ktorý viete nastaviť beh aplikácie na pozadí či po vypnutí displeja a podobne. Tiež je široká možnosť nastavenia rôznych upozornení, napríklad pri strate signálu, či zídení z kurzu, alebo trasy.

Množstvo funkcií, prídavné moduly. Aplikácia obsahuje funkcie klasickej navigácie, navigovani priamo na súradnicu, či kompas. Dá sa využiť záznam trasy, vtedy funguje ako GPS tracker. Jednotlivé body sa dajú jednoducho ukladať medzi obľúbené a tiež je možnosť využívať rôzne POI databázy. Tiež obsahuje rôzne funkcie pre geocashing. Ak nejakú funkciu nemá, môžete ju ešte skúsiť pohľadať na nete, ako prídavný modul. Ako príklad uvediem modul, ktorý pri pohľade cez kameru zariadenia ukáže vami nastavené body priamo na obrazovke kamery.

Napriek širokej škále funkcií a nastavení si stále zachováva jednoduché a intuitívne ovládanie. Na stránke výrobcu či priamo v aplikácií sa nachádza prehľadný manuál, ktorý pomôže pri prípadnom probléme. S touto aplikáciou sa z Vášho mobilu stane slušná náhrada turistickej GPS. Čo sa týka samotnej aplikácie, tak ich aj mnohonásobne predči. Problémom už ostane len samotné zariadenie a neduhy vyplývajúce z jeho samotnej konštrukcie. Tým je najme slabá výdrž batérie a náchylnosť na vodu či hrubšie zaobchádzanie v prírode. Aj tieto problémy sa dajú samozrejme zmierniť rôznymi vodotesnými obalmi a púzdrami, či obyčajným sáčkom. Problém s výdržou pri dlhšom používaní môže vyriešiť powerbanka, alebo adaptér pre dobíjanie mobilu z akumulátora airsoftovej zbrane.

Toľko v stručnosti k aplikácií Locus, viac nájdete na stránkach výrobcu. V budúcnosti sa určite pozrieme aj na možnosti navigácie pomocou mapy a kompasu, čo určite ocenia najmä začínajúci MilSimisti, tak ostaňte naladený na našej stránke!

Comments

comments