Úvod k sniperovi v MilSim prostredí

Predstavujeme Vám aktualizovaný článok venovaný problematike snipera v MilSim prostredí, v ktorom autor stručne opíše niektoré veci z danej problematiky. V budúcnosti sa môžete tešiť na konkrétnejšie články venované maskovaniu, pohybu či taktike.  Dávame do pozornosti aj skupinu na Facebooku vytvorenú pre všetkých záujemcov o airsoftový sniping na vyššej úrovni.

Iron Legion

V airsofte sa podľa môjho názoru vyskytujú dva druhy ľudí, ktorí si hovoria sniper. Prví z nich, sú ľudia čo si zoberú pušku s optikou a pukajú si na lokálkach hlava nehlava, nehľadiac na vzdialenosť protihráča adekvátnu k výkonu ich zbrane. V lepšom prípade si na seba dajú nejaké to maskovanie, aby ich aspoň trochu nebolo vidieť. Druhým typom je  skupina ľudí, ktorí nepotrebujú strieľať za každú cenu, napriek tomu, že majú postavu v zameranú v optike. Ale baví ich možnosť zažiť, a čo najviac napodobniť reálnu bojovú situáciu so všetkými okolnosťami ako, maskovanie, rádio-komunikácia, prieskum a všetko spojené s rolou snipera na bojisku.

Začneme s výstrojou. Najtypickejším znakom je maskovací prevlečník, takzvaný hejkal/ ghillie. Podotýkam, že sa budeme baviť o výrobkoch, ktoré fungujú a sú reálne použiteľné aj v reálnom boji, a nie o čínskom/helikon trojdielnom sete zo zlých materiálov a farieb, alebo o super obleku kde je každá časť vášho tela a výzbroje pokrytá umelým listovým maskovaním, apod. Áno tento prevlečník funguje a dokáže veľakrát lepšie rozbiť siluetu postavy, ale môžete sa v ňom pohybovať len v malom okruhu danej vegetácie ktorá sa mu podobá.

Dobrý hejkal plní najmä jednu hlavnú úlohu, a to, že rozbíja siluetu hlavy a ramien. Prečo? Pretože to je presne to, čo tvoj protivník v lese hľadá, presne na to má nastavené oči a mozog a automaticky tieto tvary rozoznáva. Rozbitím siluety a použitím vhodných farieb viete až prekvapivo ľahko protivníka oklamať. Dobrý základ hejkala si môžete nechať vyrobiť firmou (invisiblegearcz), alebo si ho vyrobiť sami. Ale ak sa chcete naozaj dobre zamaskovať, vždy si musíte hejkal prispôsobiť konkrétnemu terénu. Daných typov hejkalov je veľa, od obyčajného maskovaného klobúku až po celotelové kombinézy, alebo kombináciu pol telového hejkala s maskovanými nohavicami. Maskovanie sa dá riešiť aj kúpou MFH Concelement obleku, ktorý stojí len asi 30€ a stačí na neho (ma gumové pútka po celom povrchu) naviazať vegetáciu.

Večná otázka je, či sa dá základ použiť na celú sezónu v roku (okrem zimy). Odpoveď je, áno. Ak sú farby zvolené vhodne dá sa používať na jar, leto aj jeseň. Avšak, čo tvorí jeho maskovacie vlastnosti v teréne je aplikácia miestnej vegetácie. Univerzálny maskovací prevlečník neexistuje!

Tu sa dostávame k nasledujúcemu bodu článku. Kde a ako sa pohybovať. Je dôležité uvedomiť si, že hejkal sa prispôsobuje (aplikácia živej vegetácie) miestam, kde sa budeme pohybovať alebo kde budeme ležať. A teda, kade sa pohybovať? To je rovnako dôležitá téma. Treba si uvedomiť, že sa chceš vyhnúť ľuďom v oblasti (či už civilom na tréningu,  protihráčom a dokonca aj spoluhráčom na akcii), čiže si vyberáš trasy kade by nikto nechcel ísť. Hovoríš si Prečo by si sa mal vyhýbať spoluhráčom? Je veľa dôvodov prečo to tak je, živý spoluhráč netuší či patríš k nemu, alebo si jeho nepriateľ. A je veľká pravdepodobnosť že po tebe pošle dávku. V lepšom prípade odhalia len tvoju pozíciu a niekoľko hodinové plazenie sa pozíciu je fuč. Ďalším prípadom je, keď mŕtvy spoluhráč svojou nedočkavosťou upúta na teba svoj pohľad, aby videl ako sa situácia vyvinie a tým nepriateľovi odkazuje „Pozor je tam ešte niekto!“ Ak sa nehodláš namočiť, ušpiniť, alebo schytať nejaký šrám od krovín, tak si úlohu snipera dobre rozmysli. Sniper musí byť dômyselný, trpezlivý a rozvážny. Nie je to len tak, že nabehneš pod prvý strom čo uvidíš a strelíš po všetkom čo sa len pohne. Od toho sa aj odvíja tvoj postup pre výber pozorovateľne. Máš dobrý výhľad a prehľad o svojom okolí? Sú nejaké slepé miesta na ktoré si prípadne dať pozor, aby ti nepriateľ neprišiel od chrbta? Kadiaľ budeš ustupovať v prípade prezradenia, stretu s nepriateľom? Rozhodne sa nezaparkuješ na vrchole kopca, u osamoteného stromu na holej planine, alebo na podozrivých miestach. Radšej vyhľadávaj čo najviac nezaujímavé a prirodzené miesta v okolí, kde nikoho nebude pokúšať myšlienka, že či sa tam niekto skrýva. Aj ak splníš tieto všetky požiadavky, tak ťa nakoniec môže dostihnúť banalita typu osobná hygiena a pohodlie. Rôzne typy deodorantov alebo repelentov sú svojou vôňou tak silné, že sú cítiť na desiatky metrov po vetre, a o také zbytočné prezradenia nestojíš. Ak sa budeš zúčastňovať viacdňových MilSim akcí, kde terén bude neprešliapaný, tak sa rozhodne nevracaj furt na to isté stanovište, nepriateľ nie je úplný tupec. A keď uvidí vyležané miesto v tráve tak si na teba raz počká. Mysli tiež na zamaskovanie svojej pozorovateľne, aspoň trávu trosku prečesať a postaviť aby to nebolo tak do očí bijúce, alebo aby to aspoň pripomínalo miesto kde ležala nejaká zver.

Teraz k úlohám. Čo nás baví? Nie je to len streľba, to môžeme robiť na lokálkach, ale nie keď máme úlohu snipera v MilSime. Bohužiaľ nemáme zbrane s ktorými sa vieme pukať na stovky metrov ako v reálnej situácií, ale to neznamená, že nejde nepozorovane zneškodniť cieľ a nepozorovane zmiznúť. Z veľkej časti AS sniperov, je reálna úloha  okresaná na pozorovaciu / prieskumnú časť, ktorá našťastie nie je o nič menej zaujímavá a príťažlivá. Takže čo vlastne dokážeme v poli urobiť pre našich spoluhráčov? Odpoveď znie, veľa, najmä pre naše velenie (samozrejme sa bavíme o väčších akciách). Sme dôležitý pri sledovaní priechodov, ciest, križovatiek, vstupov do lesa, budov, herných dedín a poprípade narúšať postup nepriateľských jednotiek ktoré počítali len s odporom automatických zbraní.

12405166_10206502744660362_2130464607_o

12414009_10206502744980370_712389541_o

Predstavme si situáciu, v ktorej sledujeme prístupovú cestu k hernej dedine. V zle viditeľnom mieste (prezieravo ležíme tak, aby sme na takéto miesta videli) sa zrazu objaví domáco vyzerajúci civil s taškou a začne sa tam motať a sledovať okolie. Výstražný prst nám hovorí, že niečo nie je v poriadku, a teda zapínam kameru, zoomujem na tvár, sledujem aké má oblečenie, robím zápis do pozorovacieho denníka. Civil práve vyberá z tašky IED a skrýva ho v nízkom poraste pri ceste. V tú chvíľu komunikujem s HQ, hlásim kde, kto, ako vyzerá a čo robí. HQ aktivizuje jednotku, ktorá tohto civila vyhľadá, zatkne a v rovnakom momente aj EOD team, ktorý toto zariadenie zneškodní. Po tom, ako je civil zatknutý je potrebné vopred dohodnutým postupom dopraviť na HQ dôkazy na SD karte. Následný súd a dokazovanie vyraďuje hernú postavu z hry a hráč je nútený pokračovať ako civilista. Pre nás o jedného protivníka v oblasti menej.

12399947_10206502759340729_1887432712_o

Hovoríte si, že na toto je treba veľa výstroje, ktorá stojí kopu peňazí. Áno aj nie. Na všetko čo v Airsofte chcete robiť treba prachy, ale nie je to taká tragédia.

Záleží tiež, akých MilSim akcii sa účastine, a či sa chcete obmedzovať len na fungovanie cez deň, alebo chcete operovať aj v noci. Tu väčšina hráčov končí lebo si nechcú, alebo nemôžu dovoliť kvalitné NVG, alebo termovíziu. V tomto prípade nemožno použiť lacnejšie verzie, pretože potrebujete vidieť na podstatne väčšie vzdialenosti než ostatný hráči. „U mňa (Lukáš) je rozhodne najdrahšou položkou predsadené nočné videnie na optiku Night Pearl NP-22 gen2 + DEP SELECTION.“ Jedná sa o analógové NVG fungujúce bez IR prísvitu, teda  nie je spozorovateľné nepriateľom, ak sleduje svoje okolie tiež pomocou NVG. Dosah dohľadu je ako za použitia puškohľadu počas dňa. A veľkou výhodou je, že sa dá rýchlo nasadiť či zložiť a nemusíte znovu nastreľovať optiku.

Ďalšia položka, ktorú je dobré mať je mapové GPS (nezabudnúť ale na to, že je nutné kombinovať s papierovou mapou a kompasom – viď. Topografický manuál I.II.). Napríklad výrobkami od Garminu nič nepokazíte, alebo môžete použiť C4I PES pre Android. Keďže zbierame informácie, potrebujeme ich niekde ukladať, a preto so sebou nosím nejaké zápisníky, perá a zvýrazňovače. Dobré je zakúpiť si za pár euro ostrelovačský denník a zaznamenávať si do neho všetky udalosti a pozorovania. Nezabudnite aj na pitný režim, lebo ležať v lete pri 30°C a ešte oblečený v hejkale dá človeku zabrať, takže investujte do nejakého camelbacku, ideálne 3L.

12400171_10206502744700363_364391112_o

Ak chcete chodiť von na viac dní, alebo za zlého počasia potrebujete dobrý spacák alebo bivak. Kolega osobne skombinoval spacák s Britským goratexovým poťahom. S použitím kompresného obalu (Britská výroba) sa viete dostať na rozmery, kedy to viete dať do batohu, alebo to na neho zavesiť.

12399238_10206502759860742_651888870_n

A teraz k pracovným nástrojom. Mimo pušky sú to ďalekohľady, kamery a foťáky. Veľká časť sa dá zaobstarať cez bazár. „Mne sa napríklad podarilo kúpiť kameru s vyše 50x optickým zoomom (stačí na sledovačky) za asi 30€. Ďalekohľady mám momentálne tri. Jeden spektív na statické sledovanie, jeden klasický na prieskum väčšej časti územia a jeden malý monokulár na meranie vzdialeností v sumke na opasku pre rýchle použitie. Tu sa dostávam k poslednej výstrojnej časti. Keďže v prípade kontaktu si na to sám (alebo len s kolegom vo dvojici), treba sa o seba vedieť postarať.“ Operujete ďaleko od svojich jednotiek a v nebezpečnejších lokalitách s vyšším výskytom protivníka? Tak potom so sebou treba niesť aj palebnú silu s ktorou sa bude dať adekvátne brániť. „Ja osobne s parťákom beriem buď HK416, alebo MP7.“

Správnym rozložením výstroje viete váhu bezproblémovo rozložiť tak, aby Vám nevadila, alebo neobmedzovala Vás pri plazení, ležaní na bruchu a pod. Tiež nesmie chýbať nejaká tá medic sumka aby ste sa s parťákom dokázali v prípade zasiahnutia rýchlo ošetriť, nie vždy môže pre vás prísť MEDEVAC.

12431773_10206502767620936_122143958_n 912656_10206502768140949_1470826767_n

To by bolo na úvod všetko, hlavne pamätajte, že úloha snipera a jeho spotera nie je len o likvidovaní cieľov na väčšie vzdialenosti, ale o tom že výrazne pomáhajú svojim jednotkám a veliteľom rozšíriť spoločný operačný obraz o danej situácii, počtu alebo typu výzbroje nepriateľa, veľakrát osamostatnenie v ich tyle.

Autor: Tomáš „Čibo“, 2016

Revízia: Lukáš Sedláček, CAAS Snipers, 2021

Comments

comments

Jedna odpoveď na „Úvod k sniperovi v MilSim prostredí“

  1. Weapons used in MilSim are commonly airsoft guns. Airsoft guns are used more often in MilSim than paintball guns due to their availability as replica weapons without any modification.

Nie je možné pridávať komentáre.