V zime na hliadke

Blíži sa zima a toto ročné obdobie so sebou prináša určité špecifiká pri fungovaní v teréne. Keďže v priebehu roka prejavilo záujem o MilSim viacero jednotlivcov, rád by som sa na tomto mieste podelil o svoje skromné skúsenosti z fungovania MilSim jednotky na hliadke v zimnom období. Verím, že aj tento článok pomôže všetkým záujemcom, aby sa prekonali a fungovali v zime bezstarostne ako v bežnom roku. Berte ho však ako nástrel jednotlivých tém, ku ktorým sa dá na webe dohľadať viac konkrétnejších informácií.

Príprava

Dôkladná príprava je dôležitou súcosťou pred výjazdom na každú akciu. V zime však toto pravidlo platí dvojnásobne, pretože ak sa rozhodnete na tréning baliť o šiestej ráno, je veľká pravdepodobnosť, že niečo dôležité zabudnete a v zime (ak sa chystáte aj na noc) to môže byť až rizikové. Zbaľte si preto všetky veci včas a s dostatočným predstihom, aby ste stihli prípadnú chýbajúcu výstroj zohnať.

 

Oblečenie

Pri oblečení platí niekoľko málo pravidiel, ktoré keď budete dodržiavať budete relatívne v pohode.

LOW COMFORT – buďte stále oblečený tak, aby vám bolo chladno. Myslené samozrejme pri zastavení, akonáhle sa dáte do pohybu, váš organizmus sa zahreje aj bez zbytočného oblečenia. Zabránite tak prehrievaniu organizmu, nadmernému poteniu a dehydratácii. Krátku zastávku vydržíte, lebo je krátka a izolačnú vrstvu na seba hodíte až pri tej dlhej. Zase ju dáte dole pred odchodom, prípadne sa spraví prestávka na úpravu oblečenia ešte pár minút po tom ako družstvo vyrazí. To už záleží na veliteľovi a taktike akú zvolí. Samozrejme, že všetko prezliekanie funguje v buddy tímoch, kde jeden kryje a druhý sa prezlieka.

Operátor teamu MAXSOC na pochode počas operácie Snowball 2018

VRSTVY – tie pozná asi každý, kto sa len trochu stretol s outdoorom a áno, fungujú presne tak isto aj v military športe. Prebehnem ich len okrajovo, kto by sa im chcel venovať hlbšie, nájde si na nete dostatok materiálov.

Základná vrstva slúži na odvádzanie potu od tela. Keďže sa jedná o vrstvu, ktorá je v priamom kontakte s telom, je dôležité , aby dokázala ostať v suchu a odvádzať vlhkosť z potu do ďalších vrstiev. Preto je táto vrstva vyrobená zo syntetických materiálov. K základnej vrstve sa môže pridať aj druhá vrstva. To je termoprádlo z jemného flísu, ktoré má stále schopnosť odviesť pot, ale zároveň už slúži aj ako hrejivá ochrana. Príklad známeho termoprádla LVL1 a LVL2.

Stredná izolačná vrstva slúži ako hlavná ochrana pred chladom z vonku. Môže sa jednať o mikiny a bundy z flísu, ktorý okrem schopnosti zahriatia dokáže stále odvádzať vlhkosť od tela. Táto vrstva môže byť kľudne využitá aj ako vonkajšia vrstva, ak to dovoľujú vonkajšie vplyvy počasia. Príklad strednej vrstvy. V prípade väčšej zimy je možné ako izolačnú vrstvu použiť aj bundu s izolačnou výplňou ako napríklad Wolfhound.

Vrchná vrstva slúži hlavne na ochranu pred vetrom, snehom a chladom. Tam radíme rôzne membránové bundy, izolačné bundy (LEVEL 7), ale aj napríklad softshelové bundy a podobne. V military použití sú to aj klasické parky a smock kabáty. Tie slúžia aj ako odolná vrstva, ktorá vydrží nešetrné zaobchádzanie.

Prevlečníky slúžia výhradne na maskovanie v zasneženej krajine. Okrem vrchnej časti a nohavíc je dobré mať prevlečník aj na batoh.

Príklad vrstiev v US Army

ZIMNÉ DOPLNKY

Ako prvé by som spomenul návleky na nohy, ktoré odvedú kopec skvelej práce. Chránia nohy pred snehom a udržujú ich v suchu a teple.

Na dlhšie pochody v hlbokom snehu sú dobrou voľbou snežnice. Nemajú vysokú nadobúdaciu cenu a ich použitie nepotrebuje žiaden zvláštny výcvik. Za to však ponúknu pohodlnejší prechod hlbokým snehom, sú ľahké a relatívne skladné.

42 Commando Royal Marines, M company reenactment group, Nitra, Slovakia so zimným prevlečníkom a snežicami

Pri viacdňovom pochode v prostredí s hlbokým snehom, kedy je potrebné odniesť väčšiu záťaž, sú dobrým pomocníkom jednoduché boby. Odvezú bágel s nákladom, tak že rozložia jeho váhu a odľahčia svojho majiteľa, ktorý ich v prípade kontaktu odopne a stáva sa tak veľmi obratným. Boby je potrebné tiež maskovať – ideálne nástrekom a náklad prekryť návlekom.

Príslušník A/1-75th Ranger Regiment (CZ) ťahá boby v zimnom prevlečníku so snežnicami na akcii RCQ 2019

AKO NA NOC

Aj toto je téma, ktorá by svojim rozsahom zabrala minimálne jeden samostatný článok. Pokúsim sa tu aspoň načrtnúť niektoré základné aspekty pre zorientovanie sa. Viac informácií je možné dohľadať bežne na webe. Ako ideálny zdroj využijete rôzne weby zaoberajúce sa outdoorom.

Vhodné miesto – na prenocovanie celej skupiny si vyberte vhodné miesto. Výber je treba plánovať s dostatočnou rezervou, keďže v zimnom období slnko zapadá skôr. Okrem toho, aby sa dalo táborisko dobre brániť a bezpečne opustiť, je treba myslieť v prvom rade na bezpečnosť. V niektorých málo lokalitách (ale predsa) je treba počítať aj s výskytom lavín. Informácie o aktuálnom lavínovom stupni sú dostupné na webe HZS. Za ďalšie je treba sa chrániť pred nepriaznivým vplyvom počasia, ktoré zbytočne zhoršuje teplotný komfort. Je treba sa vyhýbať táboreniu na hrebeňoch a voliť radšej záveternú stranu kopca.

42 Commando Royal Marines, M company reenactment group, Nitra, Slovakia sa chystajú na noc

Záhraby – pokiaľ to umožňuje snehová pokrývka, je záhrab ideálnym typom prístrešku na strávenie noci v zime. Dá sa vybudovať jednoducho a relatívne rýchlo, ako pre jednotlivca, tak aj pre celú skupinu. Existuje veľké množstvo variánt ako záhrab vybudovať. Záleží to od veľkosti snehovej pokrývky a rôznych iných faktorov. Inšpirovať sa dá napríklad aj na youtube.

Vybavenie na noc – k vybaveniu na noc patrí v prvom rade kvalitný spací vak s dostatočným teplotným komfortom. Bez neho to proste nepôjde, inak si koledujte o privolanie zdravotných problémov. Pri kúpe spacieho vaku si nechajte poradiť skúsenejším kamarátom alebo si problematiku hlbšie naštudujte. Určite sa nedržte údaju s teplotou extrém, ale tou s teplotou komfort. Aj tu je vhodné na zimné podmienky predimenzovať cca o 20%. Dobrou dvojkou k spaciemu vaku je Gore-Texovi návlek na spací vak alebo takzvaný bivak. Ten zabráni únikom tepla vplyvom vetra a poslúži ako ďalšia ochranná vrstva. Trojku uzatvára kvalitná karimatka. V zime je dôležitá dôkladná izolácia od zeme, keďže chlad sa do tela dostane hlavne od zeme. Preto je treba vybrať karimatku určenú do zimných podmienok. Vhodné sú aj rôzne samonafukovačky, napríklad od známeho výrobcu Klymit. Pri príprave nocľahu je dobré ak si pod seba nahádžete ešte dostatočnú vrstvu suchých konárikov, ktorá vytvorí dodatočnú izolačnú vrstvu.

Operátor MILSOG na akcii Snowball s karimatkou Therm a Rest, všimnite si aj teplý vlnený Pakol

Ako v tom celom spať – na začiatok si treba uvedomiť, že spací vak nie je radiátor. Všimnete si to vtedy, keď vás príroda zavolá na potrebu. Klepete sa zimou, ale nakoniec sa inak nedá a predsa sa vyberiete. Keď sa do spacieho vaku vrátite, je vám opäť teplo. Je to presne preto, že ste zahriali pohybom svoje telo. Úlohou spacieho vaku je teplo čo najdlhšie udržať. Preto je potrebné do spacieho vaku ísť čo najviac zahriaty. Pokiaľ ste premrznutý na kosť, je nevyhnutné sa pred spaním ešte na krátko rozhýbať a zahriať, nie však natoľko, aby sa ste sa začal potiť. Dobré je mať v spacom vaku iba termoprádlo a zakryté všetky holé časti tela, teda mať na sebe aj rukavice a kuklu. Dôležité je však sa do spacieho vaku nenaobliekať, to je kontraproduktívne. Existuje možnosť sa zahriať ešte externým zdrojom tepla a to buď chemickým ohrievačom alebo klasickým termoforom.

STRAVA A HYDRATÁCIA

Hydratácia je nevyhnutná aj v zimnom období a netreba ju podceňovať len preto, že je chladno. Telo vydáva značné množstvo energie, potí sa a často sa pri nevhodnej voľbe oblečenia aj prehrieva. Aj v zime je dôležitý pravidelný prísun tekutín. Nadmerným potením organizmus stráca aj dôležité minerálne látky, a preto je vhodné piť iontové nápoje, prípadne ho nahradiť trochou soli vo vode.

V zime spálite kalórií určite viac a preto si so sebou zbaľte aj o niečo viac jedla (nie zbytočne veľa, zo začiatku som si toho vždy balil zbytočne viac a nosil to nespotrebované domov). Myslíte na to, že je dobré mať niečo čo vás zahreje, napríklad z domu sa oplatí zobrať teplý nápoj v termoske. Neskôr, ak bude možnosť, si pri dlhšej pauze ohrejete potravu. To vám v zime poslúži aj ako morálna podpora.

MRE Cold Veather – skúsil už niekto?

Na tomto mieste by som ešte chcel spomenúť varič, termosku a termofor. Termofor využijete hlavne pri statickej patrole alebo pozorovačke, prípadne pri nočnom táborení, kedy vás zahreje v spacom vaku. Termoska je jasná, poslúži nie len na uchovanie teplého nápoja, ale dá sa využiť aj na skladovanie teplej polievky a podobne. No a bez variča vám budu prvé dve spomínané veci nanič. Ak používate varič na plyn, nezabudnite na zimnú plynovú kartušu.

NA ZÁVER

Slovo na záver? Berte všetky témy ako nástrel. O všetkom sa dočítate na webe. V tomto smere odporúčam hlavne outdoorové weby. V každom prípade zimy sa netreba báť – užívajte si ju, fungujte so svojím tímom a naberajte ďalšie cenné skúsenosti aj z tohto krásneho ročného obdobia.

Comments

comments