Tento článok je reakciou na otázky ľudí, ktorí by mali záujem o účasť na našich akciách a tréningoch. Chceli by sme v ňom stručne popísať, čo si zo sebou redaktori milsim-portálu balia na udalosť, na ktorej nebude poskytnuté absolútne žiadne zázemie a ktorá bude trvať viac ako 24 hodín. Nejedná sa o univerzálny návod, ani o nič smerodajné a jediné ideálne, každý si musí určiť priority čo si zbalí a nájsť si v tom svoj systém.
Samozrejme každý ,,load-out“ sa bude líšiť v závislosti na rôznych faktoroch: čo bude našou úlohou, aké bude počasie, do akého terénu sa chystáme, … atď. Pri balení väčšinou postupujeme podľa METT-TC, ale nejaký základ toho čo nosíme je vždy rovnaký. Treba mať na pamäti ,,Pounds equals pain“, preto treba vždy rozmýšľať čo si zbaliť a čo nie.
BOJOVÁ UNIFORMA
Výber maskovacieho vzoru, strihu, farieb a výrobcu je samozrejme na Vás. My dávame prednosť maskovacím vzorom Woodland, Flecktarn a DPM, do našich stredoeurópskych podmienok sa sú tak akurát.
Pri vyšších teplotách dávame prednosť Taktickým Combatovým Tričkám tvz. UBACS-om pred Poly-bavlnenými blúzami, prečo? Vyššie pohodlie, človek sa nepriehrieva, a rýchlejšie schne. Jak začína teplota klesať, tak pod UBACS vkladáme funkčné termoprádlo, alebo vymieňame za blúzu. Čo sa týka výstroje do zimných podmienok, tak na to máme celý článok V ZIME NA HLIADKE. Ak očakávame dážď, tak si vždy ešte pribalíme Gore-Texové Parky a nohavice. Všetko si 24 hodín pred misiou na-impregnujeme vode-odolným sprejom. Nech už máme na sebe to či to, štandardom býva, že v pravom ramennom vrecku nosíme vždy jedno škrtidlo CAT a v ľavom zase vode-odolný zápisník Rite In Rain s ceruzkou.
Prečo ceruzku a nie pero? Pero môže vytiecť, schnúť alebo zamrznúť. Ceruzka bude písať vždy, a aj keď ju zlomíte, tak ju viete zastrúhať nožom.
Či je leto alebo zima, vždy si berieme aspoň jedno náhradné (termo) tričko a spodné prádlo, neváži to veľa, nezaberá to veľa miesta a je to lepšie ako sa obliekať do mokrého.
V blúze, alebo nohaviciach máme uložené všetky naše doklady v nepremokavom obale. Ak dôjde k najhoršiemu, treba mať tieto veci vždy tak, aby ich záchranné zložky vedeli rýchlo nájsť.
OBUV
Obuv by mala byť vysoká, pevná a nepremokavá. Pred misiou si ju vždy ešte ošetríme nejakým nepremokavým prostriedkom na obuv. Ako sa človek stará o svoju obuv, tak sa ona postará o neho. Komfort je jedna vec, ale človek nikdy nevie či nebude musieť brodiť potok, či nestúpi do mláky, alebo nebudete celý deň šlapať cez orosenú trávu. Treba sa o svoje nohy starať, mať ich v suchu a teple nič nenahradí, preto si do ruksaku vždy ešte pribalíme minimálne jeden pár náhradných ponožiek. Ak nás čaká pochod na veľké vzdialenosti, tak si ešte pribalíme púder/sudokrém a leukoplastovú pásku.
Zimná obuv
V zime si obúvame výhradne obuv na to určenú, nejaké plátené topánky nepripadajú do úvahy. Najviac sa nám osvedčili Gore-Texové kanady s hrubou zimnou podšívkou.
TAKTICKÁ VESTA
Typ nosiča si každý vyberáme sami, niekto nosí obyčajný ,,chest-rig“ , niekto zase vestu s tvrdou a mäkkou balistikou, každému podľa chuti. Nech je to čokoľvek, na veste máme veci ktoré treba mať hneď po ruke, teda zásobníky do dlhej zbrane, granáty, PTT, rádiostanicu a nôž.
Na prieskumné misie si väčšinou berieme ľahké vesty, alebo chest-rigy, pretože zo sebou nosíme X ďalších vecí ktoré nám pridávajú na hmotnosti a my si musíme udržať ako takú mobilitu.
BOJOVÁ VÝBAVA
Záleží na typu misie, sem patrí samozrejme výzbroj, dlhá a krátka zbraň poprípade nejaká pyrotechnika. Do ruksaku si pribalíme balík 6 mm BB, plničku zásobníkov, aspoň jednu náhradnú baterku do AEG a plyn do GBB. Ďalej sú to veci ako čelovka, maskovacie farby, maskovacie siete a náhradné tužkové baterky. Všetko si pred misiou poriadne skontrolujeme, každý akumulátor bude nabitý a každá baterka bude vymenená za novú.
NOŽE A NÁSTROJE
K nepostrádateľnému vybaveniu patrí určite nôž a každý z redaktorov nosí pri sebe minimálne dva. Jeden úžitkový nôž s krátkou čepeľou na bežné použitie, akým je napríklad otváranie rôznych obalov, rezanie špagátov, krájanie jedla, alebo strúhanie palice. Druhým nožom je veľký pracovný nôž s hrubou a dlhou čepeľou na pracovné použitie, na sekanie menších konárov, sekanie vegetácie a v extrémnych podmienkach na vykopanie malej jamy.
K dôležitým nástrojom rovnako patrí minimálne jeden vyterák hlavne, ,,multitool“ a sada imbusových kľúčov na bežné opravy zbraní. Tieto nástroje musí mať aspoň jeden v tíme.
Ak ideme na misiu ktorá si bude vyžadovať úpravu terénu, alebo nejakého postavenia, tak si do tímu pribalíme skladaciu lopatku a malú sekeru (tomahawk). Takisto treba mať zo sebou aspoň 5 m paracordu, alebo špagátu. Mať po ruke izolačnú pásku sa tiež oplatí.
KOMPASY, NAVIGÁCIA A SPOJENIE
Na navigáciu využívame vždy dva prostriedky, prvým je nejaká forma GPS, (Locus alebo PES) a druhým je kompas. GPS zariadenie (uložené vo vode-odolnom obale) sa môže pokaziť, alebo mu môžu dôjsť baterky, kompas bude fungovať vždy. Dajte si ale pozor kde ten kompas uložíte, držte ho čo najďalej od všetkých kovových vecí, od mobilu a hlavne od motora na AEG zbrani! Mapu priestoru vo vode-odolnom obale má tiež každý z nás, ak dôjde k najhoršiemu, každý jeden musí byť schopný sa od-navigovať do bezpečného priestoru.
Vysielačku máme uloženú v sumke na veste. Vysielačka musí byť vždy na dosah ruky, ak by sme potrebovali rýchlo zmeniť nastavenie, vymeniť batériu, alebo pripojiť nejaké príslušenstvo, nosiť ju vzadu na chrbte (čo je teraz nejako v móde) je nezmysel. Všetky voľné frekvencie v pásme PMR a LPD máme predprogramované, aby sme nemuseli vyťukávať každú jednu frekvenciu. Viac o tom ako si pripraviť vysielačku sa dočítate TU.
POTRAVINY A VODA
Je treba byť pripravený na to, že nebude veľa príležitostí na doplnenie vody. Minimálna zásoba ktorú zo sebou nosíme sú 4 litre čistej vody, z toho sú 3 litre v camelbacku a 1L vo fľaške s ešusom. Pri extrémne vysokých teplotách nosíme vody samozrejme viac, v zime zase dopĺňame o 1 liter teplého čaju. Ak sa stane, že nám voda náhodou dôjde, tak máme každý zo sebou dikacid, alebo podobné tablety na dezinfekciu vody, kto má hlboko do vrecka tak aj vodný filter. Vyhovárať sa na to, že nemôžme pokračovať v úlohe, preto lebo sme už všetko vypili … je naozaj blbá výhovorka, tieto veci proste treba mať.
Treba sa pripraviť sa, že nebude veľa príležitostí sa poriadne najesť. Kvôli tomu si doma dávame veľké, vysoko-kalorické raňajky, nacpeme do seba toľko, koľko sa len zmestí. Je vysoko pravdepodobné, že na tom budeme fungovať celý deň.
Čo si zobrať? Tak to je na osobitnú kapitolu, každý sme iný, niekomu budú stačiť dva kakaové záviny, iný si zoberie potrebovať 250 g slaniny. Každý sa balíme inak, niekto si zoberie MRE, druhý si vyskladá si potravinový balíček podľa svojej chuti, tretí si zoberie plynový varič a uvarí si Vifonku. Plynový varič je veľmi dobrá pomôcka do zimy, nič nenahradí to, keď si človek môže spraviť teplý čaj. Ako dobrý doplnok je dobré nosiť v lekárničke aj nejaké magnézium (v akejkoľvek forme), ktoré nám pomôže pri tíšení kŕčov.
Ak je človek unavený a neustále v nasadení, tak veľmi nepociťuje hlad a ani mu nechutí jesť. Ak si bude úloha vyžadovať dlhé a náročné šlapanie s minimom možnosti na odpočinok, vtedy si nabalíme veľa sladkých tyčiniek, pretože telo bude potrebovať okamžitú energiu a do vreciek vieme týchto tyčiniek uložiť veľa.
Tiež by bolo dobré ak by sme si nezabudli zbaliť aj príborovú sadu. Na všetok odpad ktorý vyprodukujeme, máme každý minimálne jedno vrece na smeti.
HYGIENA A LEKÁRNIČA
Ďalšou záležitosťou sú veci osobnej hygieny. Nejaké to minimum, ktoré postačuje na víkend je dezinfekčná kvapalina v malej fľaštičke, servítky či toaletný papier, alebo vlhčené servítky. Obsah lekárničky odráža najpravdepodobnejšie zranenia ktoré sa môžu vyskytnúť a ktoré môžeme riešiť len zo základnými znalosťami prvej pomoci. Naše lekárničky obsahujú veci ako:
- Tlakové a elastické obväzy (min. 4)
- Trojcípu šatku
- Termoizolačnú fóliu
- Nožničky
- Škrtidlo CAT
- Dezinfekciu
- Zicherky
- Gumené rukavice
- Leukoplast
- Tabletky na tíšenie bolesti
- Dikacid
- Dezinfekčné utierky
- Magnézium
KARIMATKA, SPACÁK A CELTA
Objemovo asi najrozmernejšie veci ktoré zo sebou ťaháme. Spacák zvykne zabrať najviac miesta, treba mať preto ten správny spacák, do správneho obdobia. Na leto nám stačí tenký spacák typu Snug-pack. V chladnejšom počasí treba brať určite spacák na to určený. Modulárny trojdielny US spacák je nepremokaví a dokážete ho rozobrať na tri časti, každá je určená do iných teplotných podmienok, na druhú stranu je dosť objemný a ťažký.
Aby sme sme predišli tomu, že nám spacák úplne zmokne, alebo chceme ešte trochu zvýšiť izoláciu tepla, tak zo sebou nosíme fóliový ždiarák, v podstate termoizolačná fólia v tvare spacáku, keď je vonku relatívne teplo, tak sa dá v pohode nocovať len v nej.
Tepelnú izoláciu proti zemi nám zabezpečuje karimatka, každý nosí tú svoju (samo-nafukovaciu, skladacia, hrubú, tenkú … ). Na čo si dávame naozaj pozor je maskovanie, nenájdete u nás žiadne super svetlé, alebo až reflexné karimatky, všetky sú pekne tmavo-zelené. Čo sa týka celty / plachty, tak dobrým pomocníkom sa nám v praxi ukázalo Ripstop Pončo od MILTECu, má šnúrky a oká na viazanie/sťahovanie a vieme ho použiť ako pršiplášť, maskovaciu plachtu alebo si z neho vyrobiť úkryt.
BATOH
Vždy si berieme dva batohy, veľký 60 L a malý 30 L. Do veľkého batohu ,,main bagu“ balíme veci ako vodu, oblečenie, varič, MRE, snugpack, hygienické veci … no veci ktoré sú určené na dlhodobé prežitie.
Malý batoh nám predstavuje tvz. ,,grab bag“, nachádzajú sa v ňom veci určené na vykonanie bojovej úlohy, napríklad camelback, BB-čka, baterky, plyn, nástroje … atď. Tento malý batoh sa nachádza v tom veľkom, je uložený na vrchu. Ak vychádzame z bivaku na misiu, napríklad ideme budovať OP-čko, jednoducho si zoberieme ,,grab-bag“ kde už máme všetky veci na to potrebné, bez nutnosti aby sme sa museli zdĺhavo prebaľovať.
POZOR! Samotný ,,grab-bag“ obsahuje veci s ktorými dokážete prežiť minimálne 24 hodín, len čisto prežiť, žiadny luxus. Takže je dobré do neho zabaliť camelback, pár proteinových tyčiniek a ždiarák.
Veci do batohov si balíme do ,,blokov“, hygienické potreby v jednom vrecúšku, náhradné oblečenie v druhom, jedlo spolu v treťom, atď. Na každý batoh máme zo sebou nepremokavé maskovacie kryty.
SLOVO NA ZÁVER
Možno sa zdá, že všetko čo je tú napísané sa nedá ani zbaliť, ale ako bolo spomenuté na vrchu, každá akcia si vyžaduje niečo iné. Niekedy sa to ledva zmestí do veľkého batohu, inokedy sa v pohode zbalíme len do malého. Treba sa rozhodnúť, čo je pre človeka dôležitejšie, či je to komfort počas presunu (ľahký batoh s minimom vecí), alebo komfort v bivaku. Ak ideme niekde ako skupina, tak sa niektoré veci pre-rozdeľujú medzi ľudí v tíme, aby jeden nechodil preťažený a druhý zase neutekal niekde vpredu, lebo si nič nezobral. Ako pri všetkom, aj pri balení je najdôležitejšie rozmýšľať.
Na ďalšiu inšpiráciu ako si vyskladať výstroj pridávame jedno zaujímavé video, jeho obsah možno neskôr spíšeme do samostatného článku.