Nomad, pohľad veliteľa Červenej strany

V tomto reporte sa pokúsim chronologicky zrekapitulovať činnosť armády Novej Javoriny, pracovne nazvanou červenou stranou. Takto dostane modrá strana možnosť pochopiť niektoré naše kroky a tí, ktorí sa nezúčastnili si môžu urobiť obraz o tom, ako to na akcii vyzeralo.

Cieľ červenej strany

Našim cieľom bolo udržať naše obranné postavenie v oblasti Lieskovca až do príchodu hlavných síl, ktoré mali z danej oblasti začať s útokom na modrú stranu. Hlavné sily mali doraziť v nedeľu o 12:00 hod. Zóna obrany bola rozdelená na dve oblasti, v ktorých boli na významných miestach vybudované oporné body (symbolizovala ich vlajočka).

modrá linka – hranica pásma
červená linka – obranné pásma
červené body – oporné body
zelené body – respawny
Takto vyzeral „oporný bod“, nepriateľ ho dobil zvesením vlajky

Vlastné sily

K dispozícií som mal 3 družstvá:

  • ALPHA – TF MAXSOC, traja operátori s možnosťou uloženia IED
  • BRAVO – 7th RFD, šiesti operátori
  • CHARLIE – PSI airsoft team, šiesti operátori (guľomet v tíme)
CHARLIE

Zámer veliteľa

Mojim cieľom bolo zdržiavať postup nepriateľa až do príchodu posíl. Úspechom by bolo mať v rukách časť prvej zóny a celú druhú, prípadne udržanie druhej zóny.

Prvou úlohou pre družstvo ALPHA bolo vypátrať veliteľské stanovište nepriateľa, jeho zásobovacie body a pokúsiť sa ho napadnúť pri presune na tieto miesta pomocou IED.

Team BRAVO a CHARLIE mali za úlohu pôsobiť v oblasti a reagovať na nepriateľove snahy o získanie oporných bodov. K dispozícii sme mali 2x možnosť obnoviť stratený bod. Mali sme menší počet mužov a obmedzené možnosti medevacu spoločne so vzdialenejším respawnom. O ten sme mohli dokonca prísť pri rozpade našej obrannej línie. Dôležité bolo ešte vybudovať predsunutý logistický bod pre dopĺňanie munície a vody. Taktiež vybudovať tri oporné body v druhej obrannej zóne.

Na základe toho som určil taktiku skrytého pôsobenia – presuny mimo komunikácií, nezapájanie sa do boja s presilou a taktiku hit and run. Pre nás bolo dôležité šetriť vlastné životy a spomaľovať postup nepriateľa, kým nedostaneme posily.

Ideme na to

Ako prvé teda začal presun do pridelených oblastí. Po zahájení akcie bola ALPHA vysadená blízko svojej zóny a vydala sa plniť pridelené prieskumné úlohy. Team BRAVO bol taktiež presunutý neďaleko zóny svojho pôsobenia. CHARLIE mal pred sebou najdlhšiu trasu s extra záťažou v podobe mínometu a zásob vody.

Smer presunu jednotiek do oblasti od 10:00h

V tomto smere bol pre našu stranu problém, že sme sa nevedeli dostať do priestoru skôr, tak aby sme v ňom boli už pred príchodom nepriateľa. Naše jednotky tak nemali možnosť pôsobiť v oblasti skôr, zobralo nám to aj čas a sily. Toto hodnotím ako chybu organizačnej veci.

Prvý kontakt!

Niekedy okolo 12tej hodiny máme hlásenú stratu prvého bodu (nikdy však nemáme upresnené o ktorý bod sa jedná). Team CHARLIE sa nachádza ešte hlboko v zázemí a v oblasti operuje len BRAVO. Keďže do priestoru vedú dve cesty a na oboch sa nachádza oporný bod, vysielam prieskumný team ALPHA, aby skontroloval bod 6 a team BRAVO na kontrolu bodu 1. Čoskoro však strácame aj ďalší bod.

12:50 hlási BRAVO pohyb nepriateľa v oblasti bodu 3 (cc počet 7). Skryto sa k nemu približujú s plánom pripraviť mu pascu pri jeho očakávanom ďalšom postupe k bodu 4.

13:40 nepriateľ nabieha pred zbrane chalanov z BRAVA a má prvých ranených. BRAVO sa drží taktiky hit and run a bez strát sa odpútava z boja. ALPHA potvrdzuje nedotknutosť bodu 6 a pokračuje v prehľadávaní pridelenej oblasti. CHARLIE už v tom čase vybudovali oporné body a logistický bod, nie je však čas na oddych a nariaďujem im okamžitý presun do oblasti bodu 7.

Nákova a kladivo

V aktuálnej situácii som sa rozhodol naviazať nepriateľa na BRAVO a čakať, kým sa do oblasti dostane CHARLIE, aby ho mohlo podporiť. Plán bol presunúť CHARLIE od bodu 7 k bodu číslo 2 a dostať tak skupinu nepriateľa do klieští. CHARLIE od bodu 2 by slúžil ako nákova a BRAVO od bodu 4 mal tlačiť na nepriateľa ako kladivo. Sekundárny zámer pre CHARLIE je zabezpečiť cestu k bodu 7, keďže nepriateľ bol v početnej prevahe a mal možnosť vyslať ďalšiu skupinu od bodu 2 k bodu 7, ktorý sa nachádzal na výraznej križovatke a bol predpoklad, že si toto miesto vytypoval.

Plán na obkľúčenie nepriateľa

14:12 BRAVO navrhuje prieskum bojom k bodu 3, pretože stratili kontakt s nepriateľom. Podarilo sa im naraziť na nepriateľa a opäť hlásia spôsobené zásahy, bez vlastných strát.

14:15 CHARLIE hlási dosiahnutie bodu 7 a začína presun k bodu 2

14:37 BRAVO hlási malú skupinu nepriateľa ako sa presúva k bodu 4

14:50 ALPHA hlási lokalizovanie nepriateľského respawnu na kóte 862 a skúma možnosti prípravy IED v jeho okolí

15:30 nepriateľská jednotka sa snaží preraziť vpred a BRAVO sa dostáva pod paľbu. CHARLIE po opatrnom presune dosahuje bod 2 a smeruje v smere na bod 3 podporiť BRAVO napadnutím nepriateľovi od chrbta.

Pokus o stabilizáciu

16:00 po strate kontaktu s BRAVOM je jasné, že plán nevyšiel. Predpokladám, že BRAVO nevydržal nápor nepriateľa a jednotku považujem za stratenú.

V tejto situácií nepriateľovi nestojí nič v ceste pri postupe na body 4,5 a 6, čo je pre nás krízová situácia, nakoľko by sme tým prišli o predsunuté respawny a museli sa stiahnuť hlbšie do obrany. Rozhodujem sa využiť jednu z dvoch možností prevziať oporný bod späť pod našu kontrolu. Ide o to spomaliť postup nepriateľa a prinútiť ho vrátiť sa späť, aby sa stihlo BRAVO zrespawnovať a vrátiť do priestoru.

16:05 CHARLIE dostáva rozkaz na presun k bodu 2, prevziať ho a pripraviť pascu na nepriateľa, ktorý sa k nemu vráti. CHARLIE prijíma pod svoje krídla jediného preživšieho z BRAVA, ktorý ma informuje o ich skaze.

17:00 CHARLIE po probléme s roztratenou jednotkou nakoniec obsadzuje bod 3 a pripravuje pascu na nepriateľa, ktorého tam očakávame.

17:02 hlásená strata ďalšieho bodu, predpokladám, že sa jedná o bod 5 a preto sa rozhodujem rezignovať na obranu osamoteného bodu 6 a sústrediť sa na obranu výhodnejšie položeného bodu 7.

17:20 nepriateľ sa na miesto vracia k bodu 3 a podľa plánu ho CHARLIE napadne. Bez vlastných strát mu zranili asi troch mužov. CHARLIE sa sťahuje na bod 7, kde plánujem regeneráciu a očakávam zapojenie oživeného BRAVA.

17:25 CHARLIE hlási jedného zablokovaného člena pri bode 3, keďže nepriateľ aj so svojimi ranenými ostal na danom bode. Je mi jasné, že sa rozhodli privolať si MEDEVAC priamo k bodu 3, a preto dávam príkaz CHARLIE, aby sa vrátili a pokúsili napadnúť oslabeného nepriateľa.

17:40 CHARLIE má však problém so zoskupením aj ostatných členov, ktorý sa roztrúsili pri predchádzajúcej prestrelke a na miesto doráža pár minút po tom, ako sú nepriateľský vojaci ozdravený. Pustili sa tak na nepriateľa v plnej sile čo spôsobilo jedného zraneného na našej strane. Po krátkom nástrele sa CHARLIE sťahuje k regenerácií a doplneniu na bod 7.

19:20 BRAVO vyráža v plnej sile z respawnu a iniciatívne preberá späť pod našu kontrolu bod 5. Následne sa sťahuje k bodu 7, aby sa spojilo so svojim 1 preživším a vystriedalo CHARLIE.

19:55 BRAVO prichádza k bodu 7, kde strieda CHARLIE, ktorý vyráža k logistickému. Ich úlohou je nájsť a pripraviť miesto na nočný odpočinok.

CHARLIE sa sťahuje z oblasti a BRAVO patroluje pri bode 7

Prichádza noc

20:35 BRAVO počas patrolovania v oblasti bodu 7 zaznamenáva presuny nepriateľa na kótu Lieskovec. Je viac ako nad slnko jasné, že sa tam chystá vybudovať postavenie na nočný odpočinok.

21:10 CHARLIE pripravil a zabezpečil priestor na noc.

21:30 ALPHA pripravuje miesto na oddych neďaleko prvého obranného pásma.

V aktuálnej situácii boli už jednotky fyzicky vyčerpané a taktiež som predpokladal, že nepriateľ bude večer ešte v strehu, preto som sa rozhodol večer už svojich ľudí nehnať do extrému a sťahujem BRAVO k CHARLIE, aby si cez noc oddýchli. V hlave už pripravujem rannú pomstu na Lieskovci.

22:20 BRAVO dorazilo na miesto odpočinku k družstvu CHARLIE. Ešte dostávam hlásanie o cca 5 čelovkách svietiacich z kóty lieskovec. To ma uisťuje v tom, že ráno je potrebné tam vyraziť. Inštruujem preto jednotky o čase ranného útoku.

Podcenil som nepriateľa

Čas útoku som stanovil na 4:30 pri východe slnka. BRAVO a CHARLIE potrebovali na presun cca 1h času a preto bolo nutné, aby vyrazili za brieždenia. Čas som stanovil aj s ohľadom na to, aby sa nemuseli moji presúvať po tme, ale hlavne som predpokladal, že nepriateľ unavený z minulého dňa sa ráno tak skoro nevymotá zo svojho ležoviska. To bol samozrejme omyl. Druhou chybou bolo poslať BRAVO aj CHARLIE na útok. S odstupom času by som to spravil inak, jeden team poslal spraviť nástrel hit and run a druhé zabezpečiť náš posledný bod číslo 7. Moje rozhodnutie znamenalo zlom udalostí a následný rýchly spád.

2:47 ALPHA zahajuje presun k bodom 1 a 2, následne ku kóte Lieskovec, aby nás informovali o prípadnom pohybe nepriateľa.

03:30 kontrolujem vysielačkou BRAVO a CHARLIE, ktorý vyrazili na cestu

4:30 jednotky hlásia prázdny priestor a majú obavy z možnej pasce. BRAVO dostáva rozkaz presun k bodu 4 a pripraviť tam pascu , ak by nepriateľ smeroval k alebo od bodu 7. CHARLIE dostáva rozkaz k presunu priamo na bod číslo 7.

04:35 ALPHA kontroluje opustené oporné body číslo 1 a 2. Nie je už v našich možnostiach ich prevziať pod kontrolu a tak na ne demonštratívne vešajú obal z Horalky. Presun ku kóte Lieskovec už nie je nutný.

4:45 je hlásená strata ďalšieho bodu, je jasné že sa jedná o posledný 7 bod a nepriateľ je niekde v jeho okolí. Poháňam CHARLIE, aby čím skôr napadli nepriateľa, ktorého prítomnosť tam bola predpokladaná.

5:00 dostávame informáciu o havárii nášho prieskumného prostriedku, ktorý padol neďaleko bodu 6. ALPHA dostáva príkaz nájsť a vyzdvihnúť trosky.

5:10 CHARLIE dosiahla bod 7 a nemá žiaden kontakt s nepriateľom, niekde sa stratil…

5:15 bol hlásený letecký zhod zásob a munície pre mínomet, miesto sa nachádza v hlbokej a neprístupnej doline východne od bodu 7. Rozhodol som sa vyslať BRAVO, aby zásoby našlo a vyzdvihlo. Nepriateľ o zhode vie a preto si myslím, že práve tam smeroval potom, ako nám prebral bod 7.

06:00 ALPHA je na mieste havárie dronu, ale nedarí sa jej nájsť trosky.

6:20 BRAVO našlo zásoby a zahajuje fyzický náročný výstup z doliny. CHARLIE dostáva rozkaz vrátiť sa k logistickému bodu a zostaviť mínomet, BRAVO ich ma po návrate zaistiť.

Okrem munície bola pri zásobách voda aj energy drinky, všetko márne…

7:05 APLHE sa podarilo nájsť a vyzdvihnúť trosky UAV. Nie je už možné, aby podporili CHARLIE, preto že sa nachádzajú príliš ďaleko. Je rozhodnuté ich stiahnuť.

Operátor z ALPHA sa raduje z nálezu trosiek

7:10 CHARLIE padá cestou k logistickému bodu do pasce, jednotke sa podarí odpútať a po ošetrení zranení pokračuje vo svojej úlohe. BRAVO je blokované v ťažkom teréne.

7:25 CHARLIE hlási ďalší prepad a rozprášenie svojho teamu. Veliteľ s dvoma zrenenými vojakmi, ktorý ho kryjú uteká k mínometu a chystá sa posledný zúfali pokus o zvrat situácie. Neskôr sa dozvedáme, že pri prestrelke zahynul veliteľ nepriateľských jednotiek.

7:35 BRAVO hlási výstup z rokliny, ale pre totálne vyčerpanie je rozhodnuté ich stiahnutie z oblasti. Naše pozície sú stratené a v tomto stave ich už nedokážeme uhájiť.

7:50 posledné zvyšky preživších z teamu CHARLIE zahajujú paľbu mínometom na postavenie tankovej brigády lokalizovanej pri obj.Tanková strelnica.

Po každej salve nasledovala zmena pozície

8:00 je nariadené kompletné opustenie priestoru a ukončenie všetkých akcií. Z priestoru sú však hlásené početné prestrelky a strhané BRAVO je rozstrieľané nepriateľom.

Záverom

Pri tomto reporte som vychádzal zo svojich mizerných poznámok a preto sú možné nepresnosti v čase a podobne :) Týmto chcem poďakovať svojím skvelým podriadeným z ALPHA, BRAVO a CHARLIE. Vďaka ich výkonu sa nám podarilo uhájiť líniu aspoň na prvý deň.

RUSO – alias VOGEL (vyslovujte to už prosím FÓGEL)

Comments

comments