___________________________________________________________________________Vždy ťa lákal MIL-SIM ale nevedel si ako na to ? V tomto článku sa ti pokúsim dať návod, ako s touto závislosťou začať.
Niekto so mnou môže súhlasiť, niekto so mnou možno súhlasiť nebude, jedná sa o môj osobný názor a postoj k tejto problematike.
Avšak ver mi, že všetko o čom budem písať, píšem zo svojich skúseností, ktoré som získal v 42 Commando Royal Marines, M company reenactment group, Nitra, Slovakia.
___________________________________________________________________________
Pre dobrý začiatok v MIL-SIMe je vhodné si zodpovedať niekoľko otázok, ktorým sa budem v tomto článku venovať. Napíšem otázku a pod ňu v stručnosti napíšem možnosti. Následne sa môže stať, že pod niektoré otázky pripojím svoju osobnú úvahu / názor na danú problematiku avšak toto čítať nemusíš, tento môj názor bude v zátvorke a bude kurzívou.
1. Si sám alebo je Vás viac, ktorí chcete začať?
Toto je veľmi dôležitá otázka od ktorej sa odvíja tvoje ďalšie smerovanie.
Sám = pridaj sa k niekomu
Viac = buď sa k niekomu pridajte alebo si založte vlastný tím
Ak si sám, veľa toho nenarobíš a nezostáva ti iná možnosť ako sa k niekomu pridať do tímu. Samozrejme, môžeš byť lone survivor v MIL-SIM prostredí, nikto netvrdí, že nie, ale buď to nedáš alebo ťa to časom omrzí.
Ak je Vás viac, máte už pomerne širšie možnosti ako začať. Taktiež sa môžete k nejakému tímu pridať, ale môžete taktiež založiť vlastný tím. Zakladať vlastný tím neodporúčam, ak Vás má byť menej ako 4 aktívni členovia.
Prečo? Pretože ak Vás je menej ako 4 tak sa v MIL-SIMe ťažko niečo robí a zvyčajne Vás na akcií zaradia k nejakej inej jednotke. Okrem toho, že Vás na akcii aj tak zaradia pod velenie niekoho iného, veľa toho ani nenatrénujete, pretože 3 a menej ľudí je na tréning naozaj málo.
(Ak Vás je menej ako 4 aktívny členovia alebo si dokonca sám, naozaj toho dokážeš málo. Nič na tom nezmení ani tvoje odhodlanie byť najlepším. V MIL-SIMe to nefunguje ako v akčných filmoch, kde John Rambo sám postrieľa celú rotu nepriateľov. Z osobnej skúsenosti viem, že keď sa nám niečo podarí dosiahnuť tak to nie je vďaka hrdinstvám alebo odhodlaniu jednotlivcov, ale vďaka celkovej zohratosti jednotky. Po úspešnom boji sa necítiš ako hrdina, cítiš sa ako ozubené koliesko dobre pracujúceho stroja. Cítiš sa byť maličký, takmer bezvýznamný, ale aj napriek tomu si pomohol uspieť a si potrebný. Preto zabudni na to, že „Ty to dokážeš aj sám, pretože si predsa dobrý a budeš veľa trénovať“ inak ťa čaká trpké sklamanie.)
2. Chcete založiť vlastný tím alebo sa k niekomu pripojiť?
Chcem sa k niekomu pripojiť : pohľadaj na internete či v tvojom okolí neexistujú nejaké MIL-SIMové tímy, skús napríklad TU. Ak nejaký nájdeš, neváhaj im napísať! Každý jeden MIL-SIMový tím hľadá nových ľudí a nevedia o tom, že práve ty chceš začať. Neboj sa napísať, neboj sa pýtať sa, žiadna otázka nie je hlúpa ak na ňu nepoznáš odpoveď. Všetko ostatné sa dozvieš od tímu, ktorý oslovíš. Ak žiadny tím v okolí nenájdeš, kontaktuj tie vzdialenejšie, buď spolu nejak vyriešite problém so vzdialenosťou, alebo ti radi dajú kontakt, na niekoho v tvojom okolí.
Ak si sa rozhodol, že sa k niekomu pridáš, nemusíš pokračovať v čítaní, všetko potrebné ťa naučia v tíme, kam sa pridáš.
Chcem založiť vlastný tím : priprav sa na enormné množstvo práce. Na začiatok je potrebné dohodnúť sa čo vlastne chcete robiť? Chcete sa inšpirovať nejakou jednotkou alebo nie? Čo má byť náplňou činnosti Vášho tímu? Na aký formát akcií chcete chodiť? Vieš si zabezpečiť materiály a vedomosti pre výcvik, máš na to vôbec čas?
3. Chcete sa inšpirovať nejakou skutočnou jednotkou?
Áno : Akou? Nad týmto dobre porozmýšľaj. Daj si pozor aby si si prvoplánovo nevybral nejakú jednotku, ktorá na teba zapôsobila v nejakom novom filme alebo hre. Takéto očarenie niečím zvyčajne po krátkom čase vyprchá a ty zostaneš s výstrojou jednotky, ktorú vlastne ani nechceš robiť.
Ďalej si musíš odpovedať na otázku, ako veľmi sa touto jednotkou chceš inšpirovať, či to má byť až reenactment alebo iba inšpirácia, bez skutočného napodobňovania.
Ak si si vybral, pusti sa do skladania výstroje. Daj ale pozor, aby si nekupoval zbytočnosti. Časom ich aj tak pravdepodobne nakúpiš, lebo toto je tak trochu aj zberateľstvo. V začiatkoch je ale nesmierne dôležité dávať pozor, aby si nakupoval iba veci, ktoré naozaj potrebuješ. Inak sa ti môže stať, že sa ocitneš na akcii s plným batohom zbytočností ale nebudeš mať celtu, ktorá by ťa ochránila pred dažďom a podobne.
Nie : Budeš si teda musieť zadefinovať výstroj akú chceš používať. V prvom rade asi nemá zmysel riešiť či chcete mať zjednotenú výstroj alebo nie. Keďže robíme MIL-SIM tak by aspoň v základoch zjednotená mala byť (maskovací vzor, nosný systém / taktická vesta, či nosiť / nenosiť prilby, aspoň čiastočne zjednotené zbrane).
(Veľa ľudí sa v poslednej dobe necháva ovplyvniť rôznymi trendmi a kupujú si príliš drahú výstroj a potom sa o ňu zbytočne boja a nevyužívajú ju, lebo čo keď si to zašpiním / poškodím. Zvážte svoje finančné možnosti a vyberte si takú výstroj, aby Vás nelimitovala vo vašich činnostiach. Nehovorím, že drahá taktická obuv (iná súčasť výstroje) je zlá, ale ak si ju kúpim a potom sa s ňou bojím prejsť cez potok / bahno (iné), tak rozhodne je niečo v neporiadku. Je to výstroj na používanie, nie do výkladnej skrine. Ak nemáte toľko finančných prostriedkov, aby ste si mohli dovoliť tie veci poškodiť, skúste ísť radšej do lacnejších variánt (a tým nemyslím nejaké šmejdy). Vnímajte tie veci ako spotrebný materiál. Nohavice si môžete roztrhnúť, topánky zašpiniť, rukavice zodrať a podobne. Tieto veci sa v MIL-SIMe stávajú. Ak dovolíte aby Vás Vaša výstroj limitovala, robíte niečo zle. V takom prípade sa z Vás stanú modelky, nie MIL-SIMáci.)
4. Na čo sa chcete zameriavať?
Čo má byť primárnou úlohou tvojho tímu na akcii?
Pravdepodobne si si odpovedal, že niečo ako „špeciálna jednotka“ alebo „prieskum“. Nie je na tom nič zlé, okrem jednej veci. Tieto veci chce robiť každý.
Keďže to chce robiť každý, tak to má jeden zaujímavý dôsledok. Na akciách sa zvyčajne stretne 80-90% hráčov, oblečených ako špeciálne jednotky a očakávajú, že dostanú úlohy ako pre špeciálne jednotky. Lenže realita je taká, že špeciálne úlohy dostane iba hŕstka vybraných osôb, zvyčajne už overených, kde je isté, že zadané úlohy zvládnu a Vám ostanú „obyčajné“ úlohy.
Takže kľudne rob špeciálne jednotky, ale zabudni na to, že ťa tak budú brať aj na akcií a dostaneš sa k úlohám pre špeciálne jednotky. Rovnaká situácia je s prieskumom. Zvyčajne dokonca prieskum splýva so špeciálnymi jednotkami.
Chceš byť skutočne špeciálny? Zameraj sa na niečo obyčajné napr. pechotu. Tá je na akciách málo vídaná. Prečo nie? Veď aj tak sa nedostaneš k špeciálnym úlohám, tak prečo sa nezamerať na niečo, čo na akcii skutočne aj môžeš robiť? Nehovoriac o tom, že ak budeš dostatočne tvrdo trénovať, môžeš takéto pseudo-špeciálne jednotky v boji porážať a byť celkovo lepší ako oni. Ak sa dostatočne dobre vycvičíte, možno dokonca dostanete aj špeciálne úlohy a to aj napriek tomu, že ste len neobyčajne obyčajná pechota.
5. Na aký formát akcii chcete chodiť?
Existuje viacero formátov MIL-SIM akcií. Od niekoľko desiatok hodín trvajúcich bez prestávky (Border War, Protector, Blue Valley, …), akcie ktoré síce trvajú desiatky hodín ale sú pravidelne prerušené kvôli oddychu až po akcie trvajúce pár hodín.
Prečo to je dôležité? Podľa odpovede na tieto otázky si budeš musieť prispôsobiť výstroj. Ak chceš chodiť na dlhšie akcie, budeš si musieť zabezpečiť výstroj na spanie. Tu je dôležité určiť si či chceš chodiť iba na akcie, kde je zabezpečená základňa alebo aj na akcie kde sa spí v prírode. Tomu potom treba prispôsobiť výstroj, napr. spacák, karimatka, celta, prípadne ak budeš na zákaldni tak stan a lehátko plus veľký batoh kde to všetko odnesieš a podobne, viac TU.
Okrem prispôsobenia výstroje budeš musieť týmto formátom akcií prispôsobiť aj Váš výcvik. Zdá sa to ako banalita, ale je pomerne dosť náročné, napr. naučiť ľudí spať v lese. Doteraz sa na akciách stretávam s ľuďmi, ktorí to neustále robia absolútne zle. Ak aj na akcií budeš mať základňu a nebudeš musieť spať v prírode, budeš sa musieť naučiť napríklad činnosť na check pointoch, prehľadávanie osôb a podobne.
Ak chceš chodiť iba na krátke akcie, stačí ti základná výbava, spanie nemusíš riešiť, stačí ti naučiť sa skutočne len pár vecí ako taktika, rádiokomunikácia, možno navigácia ale to je v zásade všetko.
Pred účasťou na vybranej akcii odporúčam niekoľko týždňov, ak sa dá mesiacov, trénovať na túto akciu, zistiť si čo tam budete potrebovať a nacvičiť si tieto činnosti.
6. Vieš si sám zabezpečiť materiály a vedomosti pre výcvik?
Dostávame sa k najdôležitejšej téme. Výcvik. Ten z Vás spraví dobrých alebo zlých. Je to nesmierne dôležitá časť MIL-SIMu.
Kde zohnať materiály? Nuž, každá jednotka má nejaké svoje, ktoré nie vždy radi sprístupňuje. Skús prehľadať stránky venujúce sa MIL-SIMu, popýtaj sa ľudí v okolí. Základné materiály, ktoré potrebuješ sú materiály pre taktiku OSB, taktiku CQB, ako robiť patroly, prieskum, prepad, pascu, nejakú prvú pomoc, rádiokomunikáciu, presun a určite odporúčam zistiť si ako sa nocuje v lese (a tým nemyslím iba zistiť si ako si rozložiť karimatku).
Zostav tréningový plán, podľa toho, na čo sa tvoj tím bude zameriavať, a podľa toho, na aký formát akcií chcete chodiť (tento prispôsobuj podľa toho či funguje alebo nie).
Podľa môjho názoru, je lepšie trénovať veci komplexne, než sa zamerať na jednu konkrétnu zručnosť a neposunúť sa ďalej kým ju nebudete vedieť dokonale. Preto je fajn, nerobiť tréningy zamerané na jednu činnosť, ale zamerať sa na komplex činností, napr. nebudem celý víkend trénovať prechod križovatiek, ale spravím celovíkendové cvičenie na tréning presunu a počas neho natrénujem jednak tie križovatky, jednak prechod rôznych prekážok, presun v rôznych formáciách, zastávky, presun v noci, vizuálne signály, navigáciu a podobne. Iste asi tie veci nenatrénujem do dokonalosti, ale zabudnite na to, že veci budete vedieť dokonale, nie ste v armáde aby ste mali čas drillovať všetko do dokonalosti. Je to Vaše hobby, nie zamestnanie, čo znamená že na to nemáte toľko času. Preto sa snažte naučiť sa čo najviac, ale nezabrzdite sa na tom, že to neviete úplne perfektne. V opačnom prípade sa Vám môže stať, že strávite víkend drillovaním reakcie na kontakt na ľavej strane pri postupe v zástupe. Načo to je dobré keď neviete reagovať na kontakt z predu, zo zadu, z prava, pri iných formáciách? Keď neviete iné činnosti?
Ako som už napísal, činnosti, ktoré trénujete nikdy nebudú dokonalé, vždy budú chyby.
Lenže je lepšie spraviť chybu, ako nevedieť niečo vôbec. Okrem toho, ak strávite pol roka tým, že budete trénovať streľbu z rôznych polôh a v rôznych situáciách pozabúdate iné činnosti, resp. vôbec nebudete mať čas sa ich naučiť. Potom prídete na akciu a budete dokonale ovládať narábanie so zbraňou ale rozstrieľajú Vás pri prvej patrole lebo ste nevedeli ustúpiť. Načo ste teda vedeli dokonale ovládať zbraň keď ste sa k jej použitiu skoro nedostali?
Ďalšia vec, ktorá je dôležitá pri tréningu, je netrénovať stále proti fiktívnemu nepriateľovi. Dajú sa tak nacvičiť základné drilly, základné postupy a podobne ale bojovať sa naučíte iba keď sa budete na tréningoch stretávať zoči voči skutočnému nepriateľovi. To ale neznamená, že trénovať nebudete vôbec ak takého nepriateľa neviete zohnať. Reálny nepriateľ sa dá, ako tak nahradiť rôznymi terčmi rozmiestnenými v priestore. Ale zase to nemyslím tak, že si prídete na tréning a strávite ho tým, že budete strieľať na terče. Môžete si napríklad vytýčiť trasu presunu a na rôznych miestach rozmiestniť terče (z tímu by malo čo najmenej ľudí vedieť kde sú) a následne ich považovať za kontakty a podľa vzniknutej situácie, alebo podľa nastavenia tréningu na tieto situácie reagovať. Trochu lepšie je spraviť si terče tvaru aspoň približne podobného osobám, tzn. spraviť im aj nejaké maskovanie aby ich nebolo možné tak jednoducho uvidieť a podobne. Dá sa s tým hrať. Druhým spôsobom je odčlenenie niekoho z jednotky aby Vám robil OPFOR. Aj to je možnosť. Možností je veľa.
Ako to robíme u nás? Máme vytvorený tréningový plán, ktorý je rozdelený na niekoľko tréningov. Napríklad (i) príprava jednotlivca, (ii) základné bojové drilly, (iii) pokročilá taktika a iné. Tento tréningový plán slúži na vycvičenie jednotlivcov v základných zručnostiach (zvyčajne to netrvá viac ako 2-3 mesiace). Tieto základné zručnosti následne ďalej rozvíjame na komplexných cvičeniach, ktoré vymýšľame tzv. ad hoc.
Takto neustále precvičujeme každú zručnosť a nezameriavame sa iba na jednu konkrétnu. Neustále odstraňujeme chyby, ktoré robíme. Ak spravíme chybu, nezasekneme sa na drillovaní činnosti, v ktorej sme spravili chybu na pol roka aby sme to vypilovali do dokonalosti. Ak by sme k tomu takto pristupovali, tak by sme si dokázali nacvičiť možno 12 jednotlivých zručností (nakoľko fungujeme 6 rokov) a to by sme už začínali tie prvé zabúdať. Namiesto toho si vyhodnotíme kde bola chyba, ako by sa malo postupovať a v ďalšom cvičení si na to dáme pozor, ale aj napriek chybe spravíme ďalšie komplexné cvičenie, nie tréning zameraný na odstránenie iba tejto chyby.
Ako vyzerá také komplexné cvičenie? Vyzerá to tak, že v dostatočnom predstihu pred cvičením naši členovia dostanú WARNO, podľa ktorého sa pripravia. Následne sa pripravuje OPORD, ktorý je jednotke vydaný pár dní pred cvičením.
V dohodnutý čas sa stretneme a začíname plniť naplánovanú činnosť. Činnosť môže spočívať napríklad vo vykonaní prepadu určenej oblasti, alebo v prieskume určenej oblasti, alebo niečo iné ale zvyčajne s tým sú spojené mnohé činnosti ako prieskum, presuny (na niekoľko km), zaujímanie zastávok, nadväzovanie spojenia, nocovanie a podobne. Takéto cvičenia väčšinou trvajú desiatky hodín (často od piatku do nedele). Po cvičení prebieha debriefing, kde si rozoberieme aké chyby kto spravil a následne sa jednotlivci na ďalších cvičeniach snažia tieto odstrániť.
(Myslím, si že toto je všeobecný trend medzi niektorými MIL-SIMákmi, že si nájdu jednu konkrétnu činnosť a nej potom podriaďujú všetky svoje tréningy. Napr. rádiokomunikácia alebo streľba. A v dôsledku toho zanedbávajú iné tréningy. Z nimi vybranej činnosti sa stáva najdôležitejšia vec na svete – akási modla a to nie je dobré. Potom tieto jednotky nie sú schopné fungovať na akciách tak ako by bolo potrebné, pretože tie ostatné činnosti neovládajú (nepoukazujem na nikoho konkrétneho).Často som dokonca zažil, že tie jednotky na akciu dokonca nadávali, lebo sa na akcii činnosť, ktorú mali za modlu, nepoužívala v takom rozsahu, v akom to oni trénujú a nemohli sa ukázať, prípadne dokonca v ostatných pohoreli. Myslím, že je lepšie trénovať zo všetkého a mať všeobecné znalosti, než byť špecialista v jednej konkrétnej činnosti. Ak viete na akcii aspoň zhruba riešiť akúkoľvek zadanú úlohu, máte ako jednotka väčšiu váhu ako niekto, kto vie iba jednu jedinú činnosť. Určite bude protiargument, že tí čo niečo drillujú do dokonalosti, budú v tejto činnosti lepší a je to pravda, ale MIL-SIM nie je o jednotlivých činnostiach ale o mixe rôznych činností, ktoré musí jednotka vykonávať, vtedy je jedno, že niektorú ovláda dokonale, keď o ostatných nevie nič, resp. veľmi málo.)
7. Ďalšie
- Kondícia
K MIL-SIMu nepochybne patrí aj pohyb v náročnom teréne. Preto odporúčam okamžite začať pracovať aj na svojej fyzickej kondícií. Dokážete si tak akciu užiť oveľa viac ako keď máte slabú fyzičku.
- Komfortná zóna
Ďalšia vec, ktorú potrebujete prekonať je dostať sa zo svojej komfortnej zóny. V lese to nieje vždy príjemné a ak vám dokáže diskomfort pokaziť akciu, tak to nie je dobre. Radšej si zvyknite na zimu, na vlhko, na teplo, na dusno, na dážď, na vietor, na to že Vás bude všetko tlačiť, bolieť. Zvyknite si na štípance, hmyz a podobne.
Chcete predsa simulovať reálne podmienky nie? Tie ale nie sú nijak príjemné a príjemný nebude ani MIL-SIM. V MIL-SIMe nejde o to vyzerať cool a byť v pohodlí, v MIL-SIMe ide o to, čo to slovo znamená, ide o simulovanie reálnych podmienok. Ak o toto nemáte záujem, radšej zostaňte pri obyčajnom airsofte, veď koniec koncov, nie je na ňom nič zlé.
- Povinnosti / To čo ma baví
Ako som už vyššie napísal, MIL-SIM je o simulácií reálnych podmienok. Znamená to, že budete musieť vykonávať aj činnosti, ktoré Vás nebudú baviť a budú nudné, budú sa Vám zdať ako strata času, ale v skutočnosti sú potrebné.
Klasickým príkladom je služba na veži (ostraha základne). To nikoho nebaví, nič sa tam (väčšinu času) nedeje, máte pocit že ste tam zbytoční a nechcete tam byť ani o minútu viac ako je nevyhnutné. ALE POZOR! Toto je činnosť, ktorá je mimoriadne dôležitá a prišli ste na akciu za účelom MIL-SIMu, tak na tú vežu pôjdete a budete tam kým Vás niekto nevystrieda, nie do vtedy do kedy tam máte byť podľa časového rozvrhu, pretože sa môže stať, že jednotka, ktorá Vás má striedať z rôznych dôvodov (je úplne jedno akých) nedôjde a vy to budete musieť strážiť, kým Vás niekto nevystrieda. Ak tam nebudete zostane základňa nestrážená a teda ohrozená.
Osobne som zažil akciu, kde sme pôvodne vôbec nemali strážiť vonkajší perimeter základne, ale ten vnútorný, okolo veliteľstva. Nejaká jednotka, ktorá mala na starosti vonkajší perimeter základne, si povedala, že na vežiach už bola dosť a zliezli bez toho aby ich tam niekto vystriedal. Ostatní hráči u nás na základni to vzdali a išli spať, lebo veď o cca 6 hodín končí akcia (to bol tuším dôvod, prečo nikto nestriedal veže). Takže my, čo sme mali mať oddych po misii vonku zo základne (4 hod) a po tom čo sme si odkrútili ostrahu vnútorného perimetra (4 hod) sme vyliezli na veže a strážili sme. Strážili sme až do konca akcie (tí čo prežili útok). Akcia končila o 10:00 ráno. O 12:00 na veliteľstve ešte zazvonil telefón, volala jedna veža, že či už môžu ísť dolu z veže. Toto je prístup, aký by mal mať MIL-SIMák. Mal by k akcii pristupovať zodpovedne a plniť zadané úlohy na 120% aj napriek tomu že je hladný, napriek tomu že únavou padá na hubu, napriek tomu, že podľa rozvrhu mal mať voľno. To čo som popísal vyššie (zlezenie z veží bez vystriedania a zabalenie akcie pred oficiálnym koncom) nie je prístup MIL-SIMáka.
Takže nezabúdajte: Plniť zadané úlohy aj napriek tomu, že to je nuda a aj napriek tomu, že už nevládzete!
- Čas
Ak ste si zvolili dlhšie formáty akcií ako tie trvajúce pár hodín, budete potrebovať aj veľké množstvo času, ktoré budete musieť tomuto koníčku venovať. Jednak na svojich tréningoch budete musieť natrénovať veľa činností a jednak budete chcieť chodiť na akcie, ktoré trvajú dlho. Obe tieto činnosti Vám zaberú veľa času. Preto sa pripravte, že môžete každú chvíľu tráviť celý víkend na tréningu alebo na akcii. Ak na to čas nemáte, prehodnoťte či pre vás nie je vhodnejší iný formát akcií.
8. Zhrnutie
- Rozhodni sa či chceš zakladať tím.
- Ak nie vyberte si tím kam chcete vstúpiť
- Ak áno pokračuj v čítaní
- Vyberte si aký tím vlastne budete
- dohodnite výstroj
- dohodnite sa na druhu akcii, na ktoré chcete chodiť
- dohodnite sa na tom, na čo sa má Váš tím zameriavať
- zožeň si podklady a informácie pre tréning
- z podkladov odfiltruj najdôležitejšie veci
- podľa toho zostav tréningový plán
- Začni s tréningom
- Nezasekni sa na detailoch, to doladíš časom
- Trénuj komplexne
- Trénuj proti reálnemu nepriateľovi alebo si ho vyrob
- neprestávaj s tréningami
- trénuj kondičku
- vystúp z komfortnej zóny
- plň zadané úlohy aj keď ťa nebavia a už nevládzeš
- nájdi si na to čas