Čata DELTA na akcií BV7

Príprava na MILSIM akciu

V rámci airsoftovej osvety, som sa rozhodol podeliť sa s MILSIM komunitou, ako sa náš tím pripravuje na MILSIM/LARP akcie Blue Valley Series, kde pôsobíme už tretí rok ako súčasť koaličných síl TF1505. V tomto článku by som rád priblížil nezúčastneným osobám, čo všetko stojí za prípravou jednotky na takýto typ akcie. My ako priaznivci MILSIMu, si vážime prácu ktorú pre nás robí organizátor tejto akcie (MFC team) a preto sa tiež zodpovedne pripravujeme na našu účasť v tejto hre. V nasledujúcich riadkoch sa dočítate, že príprava nie je len tak, sú za ňou stovky hodín driny, študovania, drilovania a nemalé finančné investície.

Čata DELTA – TF1505 (2017-2019)

Nemáme síce žiadny patent na úspech, ale systém ktorý používame od roku 2015, zatiaľ funguje. Prvú  vec ktorú je treba si uvedomiť je, že MILSIM, je tímový šport, každý jednotlivec je len koliesko v stroji, jednotlivé stroje sú zase súčasťou nejakého systému, ktorý funguje za nejakým účelom. Na veľkých MILSIM/LARP akciách fungujú organické jednotky – sekcie, družstvá, čaty … atď., ktoré sa skladajú z airsoftových tímov, s rôznou výstrojou, výzbrojou, taktikou, skúsenosťami, počtom … no koľko ľudí toľko chutí … z týchto rôznorodých koliesok je potrebné spraviť stroj, ktorý strieľa, manévruje a komunikuje (v rámci možností) rovnako.

Pre referenciu, takto vyzerá organická pešia rota US ARMY z 80. rokov

Od roku 2015 pôsobím ako veliteľ čaty na takýchto akciách, tak celá organizácia padá na moje ramená. Organizovať tento cirkus je psychicky náročná práca pri ktorej si človek ide pomaly vytrhať všetky vlasy, ale výsledok stojí za to. Na akciu akou je Blue Valley, sa začíname pripravovať v podstate od skončenia tej poslednej. Ako správny MILSIMák postupujem podľa TLPs a hlavne podľa METT-TC, o ktorom sme tu už písali. Za týmto účelom som vytvoril skupinu s cool názvom: JSOC (99% MILSIMákov aj tak robí nejakú SF jednotku, tak prečo nie?). Skupina slúži na vzájomnú komunikáciu a zdieľanie informácií ohľadom akcie a prípravy na ňu, do tejto skupiny pridávam jednotlivé tímy, z ktorých skladám sekcie-družstvá-čatu, tvz. TASKORG. Z TASKORGu vytváram organickú jednotku – čatu, ktorá má cca 20-29 členov a skladá sa väčšinou z 6-7 airsoftových tímov z ČR/SK. Je prísne hierarchická, sú dopredu rozdelené veliteľské funkcie a takisto funkcie špecialistov: ostreľovači, guľometníci, vodiči a medici. Samozrejmosťou je, že každá funkcia musí byť zastupiteľná. Vytvorenie TASKORGu si vyžaduje ľudí, ako prvé teda rozhodím siete v airsoftových skupinách, fórach a u mojich známych o nábore ľudí do JSOC. Snažím sa komunikovať priamo s veliteľmi airsoftových tímov, žiadam od nich nasledujúce informácie:

  • Názov tímu
  • Počet členov ktorý sa môžu zúčastniť akcie
  • Organizáciu v tíme
  • Výzbroj (zbrane a ich dostrel)
  • Maskáče a výstroj
  • Typy rádiostaníc
  • Špeciálne vybavenie (EC, NVG, termovízie, vozidlo, atď.)
  • Skúsenosti (Kurzy, účasť na veľkých MILSIM akciách, atď.)
  • Preferenciu funkcie v čate
  • Preferencie spolupráce s iným tímom
Príklad ako vyzerajú požadované informácie ktoré dostávam ….

S týmito informáciami dokážem jednotlivé tímy „zaradiť“. V účelovom zoskupení preferujem nasledujúcu organizáciu:

Prieskumné družstvo – najskúsenejší hráči, ktorý sa dlhé roky hrajú na prieskumákov, v tomto družstve sa nachádza len malá elita, nemajú veľkú palebnú silu, ale ich úroveň streľby, taktiky a komunikácie je na vysokej úrovni. Úlohou prieskumného družstva je predsunutý prieskum trasy, vyhľadávanie nepriateľa, hrozieb, nástrah a nebezpečných priestorov. V statickom postavení fungujú na pozorovacom stanovisku, z ktorého hlásia situáciu v oblasti a likvidujú prieskumné jednotky nepriateľa.

Útočné družstvo – hráči s najväčšou palebnou silou. Veľké tímy ktoré majú najviac vytunené zbrane, guľomety, AR-ka, DMR-ka s veľkým dostrelom. Úlohou útočného družstva je, lokalizovať, priblížiť sa a zničiť nepriateľa paľbou a manévrom. Zvyšok čaty je v podstate vyčlenený na  ich podporu. Pri presunoch sa pohybujú v strede zostavy, plynulo striedajú prieskumné družstvo pri zaisťovaní nebezpečných priestorov. V statickom postavení sú nasmerovaný do najviac ohrozeného priestoru.

Podporné družstvo – najmenej skúsený hráči s najhoršou výzbrojou a výstrojou. Úlohou podporného družstva je bojová podpora a zabezpečenie zvyšku čaty. Pri presunoch sa pohybujú na chvoste zostavy a hlavne zaisťujú 6. hodinu, slúžia ako záloha na doplnenie medzier v prípade strát. Družstvo slúži na uzatváranie kordónu pri objavení IED, a na izolovanie cieľového objektu.  V statickom postavení družstvo slúži buď ako bojové zaistenie (predsunutá volavka), krytie prieskumákov, alebo zabezpečujú 6. hodinu.

TASKORG na akciu BV9

TASKORG je tá najzdĺhavejšia časť, v JSOC fungujeme ako čínsky parlament, každá zmena alebo návrh je niekoľkokrát konzultovaná s každým, buď cez správy, alebo skupinové videokonferencie, snažíme sa zhodnúť na čo najoptimálnejšie štruktúre, konečné slovo mám ale ja, bohužiaľ, nie vždy je každému vyhovené. Počas tréningov a aj počas akcie sa veľakrát stalo, že sa jednotlivé družstvá vymieňali vo funkciách, buď z dôvodu nedostatku ľudí, vystriedania z dôvodu únavy, alebo sa jedno družstvo ukázalo v praxi lepšie ako druhé.



Hneď ako je TASKORG hotový a čata má svoju štruktúru, prejde s k teoretickej príprave. Do skupiny postupne nahrávam reporty z minulých ročníkov, Power-Pointové prezentácie, bojové manuáli a inštruktážne videá ktoré sa týkajú problematík, ktoré chcem aby sme zvládli, ako napríklad Patrolovanie, Ručné signály, C-IED, Prehľadávanie, RCOM, atď., tieto „dokumenty“ tvoria naše Spoločné Operačné Postupy (SOP). Týchto bojových manuálov, videí a prezentácií je na internete veľa, je z čoho si vyberať. Hneď po tom nasleduje praktická príprava, ktorá je vždy kameňom úrazu. Aby bola čo najväčšia účasť, dátum, čas tréningu a niekedy aj tému, si vyberajú členovia skupiny, účasť ale aj tak nikdy neprekročila viac ako 50% (rodina, robota, zdravie sú proste priorita).  Tréningy sú 12-48 hodinové, prakticky sa cvičia veci z SOP, plus niečo navyše. V rámci prípravy na akciu Blue Valley 9 CROSSROADS mala skupina JSOC 4 veľké tréningy typu FTX a 2 malé tréningy. (každý tím si ešte cvičil vo voľnom čase po svojom) 48 hodinové tréningy FTX boli zamerané na streleckú prípravu (Sierra Match King), veliteľskú prípravu, patrolovanie a KPM (FTX BRALO), na konvojové operácie (FTX McKNIGHT) a nácvik reakcií na kontakt s nepriateľom (FTX OODA LOOP). Malé tréningy boli zamerané na presun v neznámom teréne za sťažených podmienok (Operácia MARVEL), na rádio-komunikáciu (RCOM). Každý hráč cvičí podľa funkcie ktorú ma v tíme, každý tím cvičí podľa funkcie ktorú ma družstve a každé družstvo cvičí podľa funkcie ktorú má v čate, ale všetci podľa SOP.

Príprava na tréning sa začína asi týždeň dopredu vydaním WARNa, dva dni pred tréningom vydávam OPORD, ďalej neriešim, očakávam, že si ho každý člen JSOC prečíta, ak náhodou  niekto príde na tréning nepripravený a neinformovaný, kefu dostane veliteľ airsoftového tímu. FTX tréningy sú psychicky aj fyzicky veľmi náročné, z 48 hodín sa ide cca 43 hodín vkuse, najprv teória, potom čiastkové nácviky, následne komplexný nácvik, nočný presun v náročnom teréne a záverečné komplexné cvičenie s OPFORom, pyrotechnikou, špeciálnymi efektami a bojovou streľbou. Ide sa za každého počasia, zažili sme arktické teploty -19°C, neznesiteľné spaľujúce horko pri 37°C, monzúnové dažde alebo hmly pri ktorých si človek nevidel na nos.

Príklad z tréningu FTX BRALO – Ostreľovačský tím na pozorovacom stanovišti

Na tréningoch sa snažíme vychytať všetky muchy ohľadom výstroje, výzbroje, postupov a zladiť sa čo najlepšie, ale s účasťou menej ako 50% to nie je ideálne. Ľudia čo sa zúčastnili väčšiny tréningov, tvoria skúsené, tvrdé jadro, o ktoré sa zvyšok čaty operia. Bohužiaľ, na akcií je to jasný kontrast, na prvý pohľad sa dajú rozoznať ľudia čo sa tréningov zúčastňovali a tí čo išli na blind, je to ako päsť na oko, ale nič nie je ideálne. Naše fungovanie na tréningoch, aj na akciách je prísne hierarchické, ja ako veliteľ čaty, manévrujem s družstvami ktoré mám, Vdr zase manévruje zo svojimi tímami alebo rovno zo strelcami, rozmýšľať za 28 ľudí je moc, človeku z toho ide rozdrapiť hlavu. Moje rozkazy idú čisto VDr, alebo ich zástupcom, je na nich ako moje rozkazy vykonajú a ako použijú svojich ľudí, ak vidím niečo, čo sa mi naozaj nepáči, tak postup upresňujem, alebo mením, ale ináč sa nesnažím o mikro-manažment. Systém padajúceho hovna funguje aj v našej MILSIM skupine, ak niečo pokašle nejaký „vojačik“, ktorý mal všetky podmienky k tomu aby si naštudoval, alebo precvičil danú problematiku, trestám VDr, on si potom spraví poriadok vo svojom družstve. Tento systém sa možno niekomu zdá nespravodlivý, ale je to jediný systém ako ľudom na veliteľských funkciách natrieskať do hlavy nejakú zodpovednosť, musia si jednoducho uvedomiť, že oni sú manažéri, nie Rambovia.

Vydávanie rozkazov veliteľom družstiev

Keď už sú ľudia ako tak namotivovaný, začneme riešiť aj naše logistické zabezpečenie, čo ja rád nazývam „Spoločný materiál čaty“. Ide o veci ktoré si zapožičiavame medzi sebou, aby sme vylepšili náš komfort počas akcie, sú to napríklad vozidlá, elektrocentrály, predlžovačky, ventilátory, maskovacie siete a plachty, solárne sprchy, laná, stavebné nástroje, palety, stoly a stoličky. Každému pozdvihne morálku, keď sa môže po 6 hodinovej patrole osprchovať, sadnúť si v pohode na stoličku a v kľude sa najesť za stolom ako človek a možno si pri tom pustiť film na notebooku, alebo upáliť vodnú fajku.

Spoločný grill a grilovanie tiež pomáha morálke …

Čím bližšie je akcia, tým sa začína väčšinou všetko rúcať, mesiac pred akciou sa začne kopa ľudí odhlasovať z JSOC z rôznych „nepredvídateľných“ dôvodov, ako napr. svadba, kotná mačka, problémy s priateľkou, narodenie dieťaťa, očakávaná zmena roboty, prerábka bytu a davová psychóza (keď nejde on, tak nejdem ani ja), atď. Postupom rokov sa takýto fenomén vytráca, ale vždy je tam, preto je dobré si držať nejaké tímy v zálohe. Pri prvom takomto organizovaní v roku 2016 na akciu Afghanistan Milovice, som mal 2 mesiace pred akciou prihlásených 44 „istých“ ľudí, mesiac pred akciou ich bolo už len 19, nakoniec sa dva dni pred akciou podarilo stabilizovať počet na 25, počas akcie to potom tiež išlo dole.

Čata JSOC na akcií Afghanistan Milovice 2016

Poslednou súčiastkou skladačky v rámci plánovacieho postupu na BV, je WARNO a OPORD od organizátorov, kde sa v podstate dozviem už všetko. Niekedy je potrebné mierne upraviť TASKORG, ale naše plánované fungovanie to nezmení, akurát je to ďalšia robota navyše, pretože spracovávam OPORD veliteľa čaty JSOC. V mojom OPORDe sa nikdy ale nevyskytujú nejaké neočakávané veci, ide vždy o veci ktoré už máme dohodnuté, nacvičené a naplánované, akurát sú prispôsobené OPORDu nadriadeného. Môj OPORD bez príloh má zhruba 12 strán, v prílohách sú formáty rádiových hlásení, mapy a takisto taktický nákres v Google Earth priesvitke (.kmz). Hneď ako je OPORD dokončený, obratom ho posielam všetkým v skupine JSOC a konečne sa začnem sám chystať na akciu.

Google EARTH priesvitka z FTX BRALO (.kmz)

Celý tento proces, organizovanie jednotky, organizovanie tréningov, štúdium materiálov, finančné investície, vytváranie a zapĺňanie voľného času si z človeka vyberajú daň, je to riadny stres. Ale výsledok stojí naozaj za to. Keď na akcií vidíte takmer 30 ľudí, ktorý fungujú ako jeden, ktorý majú rovnaké myšlienkové pochody a plnia rozkazy priam inštinktívne, je to impozantný pohľad. Čo k tomu ďalej povedať? Asi nič, treba si len prečítať ako takáto jednotka potom na MILSIM-ovej akcií funguje.

Veliteľ čaty JSOC (DELTA) – A01 – Team CAAS

P.S. Výborné fungovanie čaty JSOC (DELTA) nie je len zásluhou organizačných schopností veliteľa čaty, ale každého jedného príslušníka, ktorý obetoval svoj voľný čas, zdravie a peniaze aby splnil úlohy ktoré mu boli dané, najväčšia zásluha ide im. Od roku 2017 boli súčasťou skupiny čaty JSOC nasledujúce airsoftové tímy:

– 2nd Battalion, 8th Marines, Echo Company reenacted
– MSOT 7734 Mythosaur
– CAAS Snipers/MILSIM team
– FOX Corps Kežmarok
– FAD
– Charon Combat Club
– West Airsoft Unit
– Task Force 201
– 7th Regiment Fast Deployment
– SCPT airsoft team
– MILSOG
– 1. Slezský průzkumný prapor

Comments

comments

Jedna odpoveď na „Príprava na MILSIM akciu“

Nie je možné pridávať komentáre.